Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mikroekonomie 2 PMIKP - Tahák ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.11 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Popište základní cíle firmy v dokonalé konkurenci. Při dané různé úrovni nákladů, příjmů atd.= 6 Podmínky dokonalé konkurence1. Firmy prodávají standardizované výrobky, 2. Firmy přijímají ceny jako objektivní, 3. VF jsou v dlouhém období dokonale mobilní, 4. Firmy a spotřebitelé mají dokonalé informace6 Obecná východiska určení výstupu, pi němž firma maximalizuje ziskFirma maximalizující zisk podřizuje volbu vstupů (N) i výstupů (výnosů) dosažení maximálního ekonomického zisku. Ekonomiký zisk = TR – TC = TR – TCex – TCim, л budeme označovat TR – TCex. Velikost zisku л = P*Q – w*L-r*K, л = P*f(K,L)-w*L-r*K. Zisk bude maximální, při výrobě takového objemu produkce, kdy dodatečný přírůstek výstupu nepovedeke změně dodatečného zisku . První derivace fce zisku rovná nule. d л/dQ=0, protože platí d л/dQ= dTR/dQ – dTC/dQ a zároveň platí dTR/dQ – dTC/dQ = 0 a výsledkem je MR=MC. Toto zlaté pravidlo maxializace zisku lze interpretovat: aby firma max.zisk, měla by zvolit takový výstup, aby se při jeho výrobě mezní příjmy rovnaly mezním nákladům. Postačující podmínka maximalizace zisku je spojena s požadavkem rostoucích mezních nákladů, ve vztahu k růstu výnosů.Druhá derivace musí být záporná. d2 л/dQ2<0 a potom dMR/dQ < dMC/dQ. MC=MR, MR=dTR/dQ= P+Q(dP/dQ); eDP = (dQ/Q)/(dP/P); MC=P*(1+1/eDP); (P-MC)/P = -1/ eDP Pravidlo převrácené elasticity – čím cenově elastičtější bude poptávka po produkci firmy, tím menší můeme očekávat rozdíl mezi cenou a mezními náklady firmy – má smysl pouze tehdy, je-li poptávka elastická.(menší než 1). Nabídka dokonale konkurenční firmy v k.o.Nabídka firmy je ztotožněná s její produkcí při daných cenách nabízených statků. Nabízená cena musí odpovídat tržní. Křivka nabídky = fce s náklady jako základní proměnná. Bude-li docházt ke změně tržní ceny , kterou firma přebírá, a která je totožná s mezním příjmem, bude se měnit i nabízené množství u každé firmy. Rostoucí tržní cena bude zanmenat posun průsečíku MR a MC po křivce mezních N směrem nahoru – rostoucí nabízené množství. Křivka nabídky je tvořena rostoucí částí křivky mezních N. Když je TR < STC, v k.o. firma nezastaví výrobu. V k.o. musí hradit fixní N, i kdž objem výstupu je 0. Kdyby přestala vyrábět, ztáta by dosáhla výše fix.N. Když se rozhodne pokračoovat ve výrobě a dosáhne TR vyššího než variailní N, potom bude schopna uhradit clou výši variab.N (VC) ale také i část fix.N. Ztráta by byla menší než v případě, že by nevyráběla. Místo max.zisku se firma dostala před úlohu minimalizovat ztrátu a musí docílit, aby TR> VC.

3.VARIANTA

1. Vysvětlete a matematicky zapište EID, zakreslete průběh křivek PCC, ICC a EC

EID – čím je přírustek poptavky v dusledku prirustku duchodu vyssi, tim elastictejsi se nam poptavka jevi. Udava o klik procent se zmeni poptavane mnozstvi statku X, jestliže se zmeni duchod spotrebitele o jedno %.

Témata, do kterých materiál patří