Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Podnikové početnictví - studijní materiál

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (71.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Forma sestavení rozpočtu závisí na konkrétních podmínkách a na organizačním začlenění útvaru, pro který se rozpočet sestavuje, a zároveň na požadavcích celého rozpo-četního systému. Rozpočet dle této závislosti může být sestavován (a používán) jako pevný nebo přepočitatelně pevný a nebo konečně jako variantní.

Jako metody sestavování rozpočtů lez uvést tyto standardní postupy:

  • stanovení rozpočtu na základě skutečnosti v minulém období,

  • stanovení rozpočtu při uplatnění matematických a statistických metod (zejm.lineární regrese),

  • stanovení rozpočtu pomocí normativů nákladů,

  • stanovení rozpočtu na základě empiricky zjišťovaných koeficientů změny výše nákladů při určité změně objemu výkonů, tzv. variátorů,

  • stanovení výše nákladů v rozpočtu jako limitu,

  • stanovení výše nákladů v rozpočtu při tzv. nulovém základu (Zero Based Budget), a konečně kombinace dříve uvedených postupů.

Formou sestavení rozpočtu je do značné míry určeno i jeho použití v kontrole nákladů. Pevný rozpočet plní funkci nepřekročitelného limitu příslušných nákladů a hodnocení efektivnosti příslušných procesů je závislé na míře úspory proti tomuto limitu. Přepočitatelně pevný rozpočet může v kontrole nákladů dovolit zohlednění různé míry využití kapacit, přičemž ovšem lineárně přepočítává také fixní složku nákladů. V tomto směru je nepružnějším nástrojem kontroly průběhu režijních nákladů (především však ve výrobních útvarech) variantní rozpočet, který plně respektuje a variabilní složku režijních nákladů a dovoluje podle potřeby vyčíslovat různorodé odchylky skutečného průběhu nákladů od předpokladu.

PODNIKOVÁ STATISTIKA A ROZBOR

Podniková statistika a rozbor využívají hospodářských čísel z finančního účetnictví, výkazů, vnitropodnikového účetnictví a kalkulace k tomu, aby specifickými postupy tato čísla transformovaly podle potřeb uživatelů do podkladů pro rozhodování a řízení. Nejčastějším postupem podnikové statistiky je vytváření a následně v rozboru analýza ukazatelů, indexů charakterizujících dynamiku určité složky podnikové aktivity v čase anebo charakterizujících míru shody (rozdílu) vývoje skutečnosti a předpokladů (rozpočtu, plánu). Specifickou složkou rozboru je finanční analýza vycházející především z účetních výkazů, rozvahy a výsledovky. Finanční analýza vytváří informační zajištění jak pro hodnocení minulého vývoje podnikového hospodaření, tak také pro rozhodování o zásadních krocích pro budoucí období. Ukazatele finanční analýzy mohou být konstruovány jak ze stavových veličin účetního výkazu rozvaha (např. poměr dluhů a vlastního kapitálu), tak také z intervalových veličin výsledovky (např. poměr materiálových nákladů k celkovým nákladům nebo podíl odpisů na tržbách aj.). Ukazatele jsou však vytvářeny i mezi výkazově a celá řada z nich vzniká při použití dalších údajových základen, např. specifických zjišťování, operativní evidence nebo neúčetních výkazů.

Témata, do kterých materiál patří