3. FO - zk. otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Úprava základů daně
Pokud podle účetnictví, daňové evidence nebo podle záznamů o příjmech a výdajích přesáhnou výdaje příjmy uvedené v § 7 a 9, je rozdíl ztrátou. Danovou ztrátu lze odečíst od úhrnu dílčích základů podle paragrafu 7 – 10, tedy vyjma § 6 zdanění ze závislé činnosti. Jestliže daňovou ztrátu nelze odečíst ve zdaňovacím období, ve kterém vznikla, lze ji odečíst v období pěti zdaňovacích obdobích následujících bezprostředně po období, za které se daňová ztráta vyměřuje.
Daňová evidence - Daňovou evidenci vedou fyzické osoby, které se nestaly účetní jednotkou, jejich obrat nepřekročil za minulý kalendářní rok 25 mil. korun, nejsou účastníkem sdružení a nejsou zapsány v Obchodním rejstříku, jinak přecházejí na podvojné účetnictví. Cílem je zjistit rozdíl mezi příjmy a výdaji.
Základ daně se zvyšuje - o výši zaplacených záloh na straně poplatníka
Podvojné účetnictví - eviduje náklady a výnosy (má dáti a dal). Podvojně účtovat mohou fyzické a právnické osoby, a to dobrovolně nebo pokud v minulém účetním období překročily výši obratu 25 milionů korun. Ze zákona toto účetnictví dále povinně vedou všechny osoby zapsané v obchodním rejstříku. Pokud osoba nevede účetnictví, musí vést daňovou evidenci.
Základ daně se zvyšuje:
při snížení výsledku hospodaření za předchozí zdaňovací období, jedná-li se o opravu chybného zúčtování
neuhrazené a zaměstnancům sražené pojistné
přijaté úhrady závazkových pokut, úroků z prodlení, penále a jiných sankcí,
Základ daně se snižuje o:
rozdíl zúčtovaných smluvních pokut, úroků a poplatků z prodlení a jiných sankcí
uhrazené pojistné sražené zaměstnavatelem zaměstnancům
zaplacené výdaje, které jsou daňově účinné pouze jejich zaplacením zahrnuté do hospodářského výsledku v jiném zdaňovacím období;
Nakreslete schéma výpočtu daně z příjmů FO (dílčí základy). Zaměřte se na položky snižující základ daně, nestandartní odpočty od základu daně.
Dílčí základ daně dle § 6 tvoří příjmy ze závislé činnosti (i nepeněžní) a funkční požitky + sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem = superhrubá mzda (zaokrouhluje se nahoru na koruny) 1,34
Dílčí základ daně dle § 7 tvoří rozdíl mezi příjmy a výdaji na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Může tedy vzniknout kladný DZD, nebo dílčí daňová ztráta.
Do dílčího základu daně dle § 8 vstupují celkové dosažené příjmy. U příjmů z kapitálového majetku je třeba si uvědomit, že značná část příjmů je zdaňována srážkovou daní (15%) a do DZD nám vůbec nevstupují.
Dílčí základ daně dle § 9 tvoří obdobně jako u §7 rozdíl mezi příjmy a výdaji na dosažení, zajištění a udržení těchto příjmů. I zde může vzniknout kladný či záporný dílčí základ daně.