Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce - agroekologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (882.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

11 Teplota : globální rozložení na Zemi, příčiny a důsledky

Teplota je určována interakcí dopadajícího slunečního záření s mnoha dalšími jevy. Důležitá je teplota půdy. V určité hloubce půdy se neprojevují denní výchylky teplot. A ještě ve větších hloubkách se neprojevují ani roční výkyvy teplot.

Vliv na teplotu půdy má vlhkost a barva půdy. Největší výkyvy teplot jsou těsně nad povrchem půdy a v korunách stromů. Rostlina udržuje teplotní bilanci zpětným vyzařováním, transpirací a konvekcí. Metabolické funkce udrží rostlina od 00C – 500C.

Teplota ovlivňuje hlavně…

  • aktivitu enzymů, které vstupují do fotosyntézy a respirace

  • rozpustnost CO2, O2

  • propustnost membrán

Při různých procesech v rostlině, mohou být různá teplotní optima – reaguje různě na teplotní parametry. Teplota nad 300C inhibuje fotosyntézu, ale urychluje respiraci. Nad 550C může rostliny zabíjet (obzvlášť, pokud je vlhký vzduch – zpomaluje transpiraci). Tropické stromy můžou zabít teploty 00C – 100C.

Chladová aklimatizace…

Na podzim se krátí dny, rostlina po složitých procesech vstupuje do predormance (některé rovnou do dormance). S prodlužujícím se dnem vstupuje rostlina do postdormance, a začíná opět růst. Některé stromy nevykazují dormanci (bříza, buk) a z predormance vstupují rovnou do postdormance. Zmrznutí vody v buňce je fatální – SMRT.

Jak se bránit umrznutí?

  • Odvézt transpirací vodu

  • Zvýšit koncentraci roztoků v protoplastech buněk(cukrem)

  • Izolační mechanizmy (šupiny, kůra,…)

12. Coriolissova síla, pohyby vzdušných mas a mořských proudů

Předmět na rovníku se pohybuje velmi rychle k zemské ose (zhruba 1600 km/h), zatímco předmět blízko pólů se prakticky nepohybuje.

Coriolissova síla – jev, který například stáčí na severní polokouli vzdušné masy proudící z oblasti tlakových výší doprava a vytváří anticyklonu, otáčející se ve směru hodinových ručiček.

Mořské proudy – pohybují se v souladu s Coriolissovými silami. Na severní polokouli ve směru hodinových ručiček, na jižní polokouli proti směru hodinových ručiček ( ochlazují západní pobřeží a oteplují východní pobřeží). Přináší ohromné množství energie. Například Golfský proud – zmírňuje klima severní evropy.

Pohyb vzduchu – pohyb vzduchu je výsledkem nerovnoměrného ozáření různých částí povrchu země. Teplý vzduch má tendenci se pohybovat směrem nahoru, zatímco studený vzduch má tendenci se pohybovat směrem dolů

V rovníkových oblastech vznikají vzdušné masy stoupajícího vzduchu. Klesají v oblastech 300 severní a jižní šířky, vznikají tak oblasti suchého klimatu (vznik pouští). Oblasti nízkého tlaku vzduchu se pohybují okolo 550 – 600 severní i jižní šířky. Zde se setkávají různé vzdušné masy (různých kvalit – studený ze severu, teplý z jihu). Vzniká tak FRONTÁLNÍ POČASÍ, které je velmi variabilní.

Témata, do kterých materiál patří