Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




CHov zvířat otázky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (210 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

SKOT

1. masná plemena skotu - hereford, aberdeen angus, belgické bílomodré, charolais,

masný siementál, limousine, piemontese, blonde d´aquitane, galoway, salers

- obdélníkový tvar těla, širší hřbet, výrazně osvalená bedra, plec a kýta, silnější kostra, silné končetiny, vemeno není tak žlaznaté jako v případě dojných plemen. Méně náročná na chovatelské podmínky než plemena mléčná.

mléčná plemena skotu – holštýnský skot, jersey, ayshire, guernsey, dánský červený skot

- lichoběžníkový tvar těla, veliké vemeno, silně žlaznaté vemeno, šikmé uložení žeber, jemnější kostra, v porovnání s plemeny masnými i daleko méně zmasilé, jemná kůže, náročnější na vytvoření vhodných chovatleských podmínek.

kombinovaná plemena skotu - český strakatý skot, brown swiss, montbeliarde, fleckvieh, siementál, slovenský, rakouský.

Jsou přechodem mezi masnými a mléčnými plemeny, poměr mléčné a masné produkce - 60 – 70 % : 30 – 40 %. Jsou však i speciální masné linie (např. u českého strakatého skotu).

hobby plemena skotu (pro zušlechtění krajiny – tzv. ekologická plemena, jsou přizpůsobiví k drsnějším klimatickým podmínkám, mají velmi dobré mateřské vlastnosti – péče o telata, stádová soudržnost) - skotský náhorní skot (highland), galloway, salers

2. masná plemena skotu chovaná u nás – belgické modré, charolais, aberdeen angus, masný simentál, hereford, limousine

3. plemena skotu s velkým tělesným rámcem - holštýnsko-fríský skot, montbeliarde, charolais, blonde d´aquitane, salers, brown-swiss (střední až velký), český strakatý skot (střední až velký), masný siementál (velký), limousine (střední až velký tělesný rámec), belgické modro-bílé

plemena skotu se středním tělesným rámcem - ayshire, hereford, aberdeen angus, limousine, , piemontese, gasconne, belgické modré,

plemena skotu s malým tělesným rámcem - jersey, galloway, highland

4. extenzivní plemena skotu

○ jsou vhodná pro celoroční pastvu s minimalizací technologických prvků (bez stájový chovy – celoroční pobyt na pastvině s vybudováním jednoduchých přístřešku pro přečkávání špatného počasí – déšť, sníh, vítr)

○ vynikající kvalita masa

○ výborná adaptabilita, zdraví, skromnost a mateřské chování – péče matky o narozená telata

○ přírůstky jsou oproti intenzivnějšímu chovu menší (krmná dávka je založena především na objemných krmivech – pastva, seno a sláma, s menším podílem jadrných krmiv avšak za nutnosti doplňování minerálními látkami.

○ dlouhověká zvířata (dlouhověkost – je délka v měsících, nebo letech, která nám říká, jak dlouho je dojnice v chovu). Cílem u masných plemen je získat co nejvíce telat od jedné plemenice v chovu, u dojených a kombi plemen, je cílem dosáhnout co největšího počtu laktací, nejlépe 4 – 5. Kratší setrvání zhoršuje ekonomiku chovu.

Témata, do kterých materiál patří