Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZOO OTÁZKY KE ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (367.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

- přítomnost okružní a podélné svaloviny

- Nervová soustava gangliová, s páry ganglií v každém segmentu, spojenými podélnými a příčnými spojkami. Na hlavě dochází ke koncentraci smyslových orgánů – tykadla, oči, statocysty, makadla, chemoreceptory, smyslové štětiny.

- Cévní soustava uzavřená, s trubicovitou pulsující cévou hřbetní a cévou břišní. Spojeny jsou příčnými spojkami v každém segmentu. V plazmě jsou přítomny enzymy uplatňující se při dýchání, častý je hemoglobin.

- Vylučovací orgány – metanefridie nálevkovitého typu, otevřené do okolí samostatnými vývody. Vylučovací fci má také chloragogenní epitel, který obrůstá vnější stěny cév, které obklopují trávicí soustavu. Buňky epitelu odnímají exkreční látky z krve a ven z těla se dostávají po odtržení od epitelu pomocí metanefridií.

- RS – gonochoristé i hermafroditi. Pohlavní buňky původně vznikají ve všech článcích těla, dozrávají v tělní dutině. Oplození je vnější, do vodního prostředí nebo zevních struktur. Některé druhy mají pářící orgán (penis). Kromě pohlavního rozmnožení je u kroužkovců známo i nepohlavní (mořští i sladkovodní – odškrcování), významná je i velká schopnost regenerace. Larva trochoforového typu.

51. Kroužkovci (Annelida). Vyjmenujte jednotlivé třídy. Uveďte charakteristiku těchto tříd a zástupce. Čím se liší mnohoštětinatci od máloštětinatců?

- Tř.: Mnohoštětinatci (Polychaeta): přítomnost parapodií (nečlánkované komolcovité výběžky na každém článku těla), velké množství štětinek vycházejících z epidermis, na prvním hlavovém článku jsou umístěna tykadla, makadla a oči, pokožka může vylučovat schránky, gonochoristé, dochází u nich k tvorbě hlavy – cefalizace (prvé články těla a jejich ganglia začínají splývat s prostomiem), většinou draví, vývoj přes trochofórovou larvu

- afroditka plstnatá (Aphrodite aculeata), nereidka hněda ( Nereis pelagica)

- Tř.: Máloštětinatci (Oligochaeta): nemají parapodia, větší množství štětin rozmístěných na 7 – 600 článcích, žlaznatý opasek (clitellum), u vodních forem chybí dvojité přepážky mezi články, hermafrodité s 1-4 páry varlat a 1-3 páry vaječníků, při kopulaci i oplození plní důležitou fci výměšky opasku, vykazují vysokou regenerační schopnost, různé typy nepohlavního rozmnožování

- č. Nítěnkovití (Tubificidae): nítěnka větší (Tubifex tubifex), naidka plovatková (Chaetogaster limnaei)

- č. Roupicovití (Enchytraeidae): roupice bělavá (Enchytraeus albidus)

- č. Žížalovití (Lumbricidae): žížala obecná (Lumbricus terrestris), žížala hnojní (Eisenia foetida)

- Tř. Pijavice (Hirudinea): 2 přísavky na konci a začátku článkovaného těla, počat článku je 33 nebo násobek tohoto čísla, nemají štětiny, cévní soustava otevřená a někdy úplně nahrazená coelomovými kanálky, opasek přítomen sezónně, poblíž něho vyústění všech párů varlat

Témata, do kterých materiál patří