Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZOO OTÁZKY KE ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (367.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

48. Mlži (Bivalvia). Uveďte čím jsou lastury spojeny, co jsou to byssová vlákna, sifony, čím dýchají, jak přijímají potravu. Uveďte naše i mořské druhy, jejich význam. Který mlž je největší?

- misky spojené vazem (ligamentem) a opatřené zámkem (systém druhově charakteristických zubů a lišt, které do sebe zapadají)

- byssová vlákna jsou speciální vlákna, která produkuje byssová žláza, mlže upevňuje k podkladu a také umožňuje jeho posun

- sifony = vysunutelné přijímací nebo vyvrhovací trubice

- dýchání různým typem žaber

- Potrava je uvnitř plášťové dutiny přiviřována obrveným epitelem k ústnímu otvoru umístěnému na jejím opačném konci než je otvor, kterým plášťová dutina komunikuje s vnějším prostředím.

- Řád: Nitkožábří (Filibranchiata): hospodářsky významné druhy – slávka jedlá (Mytilus edulis), ústřice (Ostrea edulis), perlotvorka mořská (Pinctada margaritifera)

- Řád: Listožábří (Eulamellibranchiata): listovitá úprava žaber. Čeleď velvrubovití (Unionidae) – velevrub (Unio), škeble (Anodonta). Čeleď perlorodkovití (Margaritiferidae) – náš nejvzácnější mlž – perlorodka říční (Margaritana margaritifera). Čeleď okružankovití (Sphaeriidae) – okružanka (Sphaerium), mořská srdcovka jedlá (Cardium edule), největší mlž zéva obrovská (Tridacna gigas), nebezpečný druh šášeň lodní (Teredo navalis).

49. Hlavonožci (Cephalopoda). Popis těla, senzorické orgány, způsob pohybu, rozmnožování. Zástupci. Který hlavonožec je ukryt ve schránce? Kolik chapadel má chobotnice?

- Tělo tvořeno hlavou a trupem, noha přeměněna ve věnec ramen a nálevku. Ramena jsou opatřena přísavkami, nálevka umožňuje reaktivní pohon. Schopnost barvozměny (mimeze – smrštitelné váčky s barvivem umístěné v pokožce, po smrštění není barvivo vidět) a úniková reakce je doprovázena vypouštěním sépiové hnědi. Uzliny nervové soustavy (ganglia) jsou koncentrovány v hlavě. Oči jsou velmi dokonalé (komorové oko), statocysty a čichové jamky.

- loděnka hlubinná (Nautilus Pompilius) má tělo ukryto ve schránce s přepážkami propojenými vláknem – sifem. 90 ramen

- chobotnice 8 ramen, chobotnice obecná (Octopus vulgaris)

- sépie obecná (Sepia officialis), oliheň obecná (Loligo vulgaris), krakatice obecná (Architeutis dux)

50. Kroužkovci (Annelida). Popište z čeho se skládá jejich tělo, typy svaloviny, nervovou soustavu, cévní soustavu, vylučovací systém, typ tělní dutiny, rozmnožování.

- Pravá tělní dutina (coelom), metamerní uspořádání těla a opakující se tělní orgány (každému páru coelomových váčků odpovídá 1 pár ganglií, 1 pár metanefridií a původně i pár gonád). Tělo dlouhé, válcovité bilaterálně symetrické, členěné. Před ústy článek prostomium, na konci těla pygidium. Segmentace může být shodného typu po celém těle (homonomní) nebo rozlišená do dvou či více typů (heteronomní). Přírůstková (generativní) zóna leží mezi předposledním článkem těla a pygidiem. Vnější segmentace odpovídá segmentaci uvnitř těla, s přepážkami (septy), které oddělují sousední coelomové váčky a s dorzálním a ventrálním mezentriem, která drží trávicí trubici v ose těla. Na povrchu kutikula, chtininózní destičky nebo štětiny. Jednovrstevná epidermis může vylučovat pevnou schránku (rourku). U aktivně se pohybujících mořských forem po stranách těla leží parapodia, vnitřně vyztužená chitinózní jehlicí (acikula).

Témata, do kterých materiál patří