ZOO OTÁZKY KE ZK
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
59. Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides). Uveďte velikost, lokalizaci, vývojový cyklus.
Vývojový cyklus: dospělé škrkavky v tenkém střevě DH (člověka), které spolu s výkaly (faeces) vylučují do vnějšího prostředí nerozrýhovaná, velmi odolná vajíčka, přibližně za 3 týdny (při 28 °C) ve vajíčku vzniká larva 1. vývojového stádia, ve vajíčku dochází k svlékání larvy L1 do invazivní larvy L2. Nákaza vzniká pozřením vajíčka s invazivní L2, L2 se po pozření infekčního vajíčka uvolní ve střevě hostitele a provrtá se stěnou střeva do krevního řečiště, portální žílou se dostává do jater, z jater do srdce, pak do plic. V plicích probíhá 3. svlékání, dospívání. Migrace v DH zde nahrazuje část cyklu v půdě nebo v MH.
10 – 30 cm, parazitují v tenkém střevě, nakaženo více než 1 miliarda lidí, typická pro subtropy a tropy, špatné hygienické návyky
60. Uveďte všechny druhy parazitů, jejichž exogenní stádia se vyskytují ve faeces psů a která se mohou v člověku dále vyvíjet (zoonózy). Uveďte systematické zařazení těchto cizopasníků, celé vývojové cykly, patogenitu pro psa i člověka, prevenci těchto onemocnění.
- Živočichové (Animalia), Ecdysozoa, Hlístice (Nematoda), Škrkavky (Ascaridida) – škrkavka psí (Toxocara canis)
- parazit psů (štěňat)
- Vývojový cyklus: DH má dospělé škrkavky ve střevě a spolu s výkaly vylučuje vajíčka do vnějšího prostředí. Ve vnějším prostředí jsou pozřena buď jinou psovitou šelmou, kde po prodělání migrace dospívají, nebo jsou vajíčka pozřena jiným nespecifickým hostitelem, kde larvy ve stádiu L2 migrují a zůstavají do doby, než je nespecifický hostitel pozřen psovitou šelmou. Nespecifičtí hostitelé jsou člověk nebo drobní savci. Migrující larva a onemocnění člověka se nazývá larva migrans visceralis, larva v člověku migruje do různých orgánů, nejčastěji však směrem k mozku, obvykle končí právě v oku – neléčené případy končí slepotou.
- škrkavky způsobují záněty střeva, migrující larvy vyvolávají záněty v dalších orgánech, u lidí mohou škrkavky způsobit vážné onemocnění zvané larvální toxokaróza
61. Vířníci (Rotatoria) a Vrtejši (Acantocephala). Charakteristické znaky, u vrtejšů vývojový cyklus, zástupci, význam.
- Vířníci (Rotatoria) mají tělo členěno na hlavu, trup a nohu. Žijí ve sladkých vodách či ve vlhkém prostředí. Hlavová část i noha jsou zatažitelné, píďalkovitý pohyb. Potrava přiháněna vířivým aparátem, který se skládá z různě tvarovaného věnce brv kolem úst. Svalnatý jícen – mastax (potrava drcena chitinizovanými destičkami. Gonochoristé, častá partenogeneze
- pijavenka růžová (Philodina roseola), hrotenka dvourohá (Keratella quadrata)
- Vrtějši (Acanthocephala) mají nepravou tělní dutinu (pseudocoel). Tvar těla válcovitý, bílé-béžové barvy. Gonochoristé. Povrch těla kryt zvláštním pokryvem tzv. tegumentem (složený z několika vrstev odlišné morfologie s četnými kanálky lakunárního systému). Nemají trávicí soustavu, vylučovací soustava je protonefridiální s plaménkovými buňkami. Charakteristickým znakem je zatažitelný chobotek (proboscis) s proděravěnými zpětnými háčky, pomocí kterých nasává živiny z těla hostitele.Vývoj nepřímý, mezihostitelem bývá členovec.