Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZOO OTÁZKY KE ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (367.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

- vrtějš veliký (Macracanthorhynchus hirudinaceus), vrtějš kachní (Polymorphus boschadis)

- Vývojový cyklus: vajíčka odchází s faeces prasete, vajíčka jsou pozřena larvami či dospělci brouků, acanthor z vajíček se mění v broucích v acantelu a ta později v tzv. cystacanth, cystacanth v broucích je pozřen DH a svůj cyklus končí ve střevě

Členovci

1. Členovci (Arthropoda). Který znak spojuje všechny členovce? Čím je zesílena vnější kostra? Uveďte cévní soustavu, nervovou soustavu. Jak se liší ústní ústrojí u klepítkatců (Euchelicerata), korýšů (Crustacea), Stonožkovců (Myriapoda) a u Šestinohých (Hexapoda).

  • charakteristické znaky: článkované končetiny, sklerotizovaná vnější kostra (exoskelet), mixocoel – smíšená tělní dutina, heteronomní segmentace těla, otevřená cévní soustava

  • vnější kostra (zesílená kutikula) – je zesílená aminopolysacharidem chitinem nebo uhličitanem vápenatým. Tato pevná kostra brání v růstu, proto je zpravidla několikrát za život svlékána.

  • cévní soustava: otevřená, trubicovité nebo vakovité srdce v osrdečníku (s ostiemi) na hřbetní straně, hemolymfa proudí směrem k hlavě

  • nervová soustava: základem je párovitá uzlina v každém článku, se srůstem tělních článků docházelo ke spojování uzlin. Smyslové orgány jsou podle funkce rozmístěny na různých částech těla, hojně se vyskytují např. na chodidlech, tykadlech a makadlech. Sluchová ústrojí jsou umístěna na hrudi, zadečku nebo předních holeních. Zraková ústrojí nejčastěji tvoří složené oči, které jsou složeny z jednotlivých ommatidií a z jednoduchých temenních oček (ocelli).

  • ústní ústrojí: klepítkatci (euchelicerata) – ústní ústrojí tvoří 2 páry modifikovaných končetin (chelicery a pedipalpy), korýši (crustacea) - ústní ústrojí tvoří 2 páry tykadel (antenuly a anteny), stonožkovci (myriapoda)- mají čelistní a spodní pysk, které jsou upraveny jako nepárová destička (tzv. gnatochilarium), šestinozí (hexapoda) – původní typ je kousací, tvořeno nepárovým horním pyskem (labrum), párem kusadel (mandibulae), a párem čelistí (maxillae), srůstem čelistí druhého páru vzniká spodní pysk (labium)

2. Členovci (Arthropoda). Popište tělní dutinu, cévní, trávicí, vylučovací soustavu, nervovou soustavu, čím dýchají, rozmnožování.

  • smíšená tělní dutina – mixocoel

  • cévní soustava - otevřená, trubicovité nebo vakovité srdce v osrdečníku (s ostiemi) na hřbetní straně, hemolymfa proudí směrem k hlavě

  • trávicí soustava – dokonale přizpůsobena charakteru přijímané potravy, je rozdělena na 3 části: stomodaeum (tvořeno dutinou ústní, hltanem, jícnem – ten může být rozšířen ve vole a žvýkací žaludek), mesenteron (zahrnuje žlaznatý žaludek), proctodaeum (střevo a konečník)

  • vylučovací soustava – jako v. s. slouží modifikované nefridie, které ústí při bázi tykadel, čelistí nebo noh, malpighické trubice (vychlípeniny zadní části trávicí trubice) a často specializované exkreční buňky

  • nervová soustava - základem je párovitá uzlina v každém článku, se srůstem tělních článků docházelo ke spojování uzlin. Smyslové orgány jsou podle funkce rozmístěny na různých částech těla, hojně se vyskytují např. na chodidlech, tykadlech a makadlech. Sluchová ústrojí jsou umístěna na hrudi, zadečku nebo předních holeních. Zraková ústrojí nejčastěji tvoří složené oči, které jsou složeny z jednotlivých ommatidií a z jednoduchých temenních oček (ocelli).

  • dýchání – pomocí různých ústrojí, vodní dýchají buď celým povrchem těla, nebo různě utvářenými tracheálními žábrami, suchozemští členovci dýchají pomocí plicních vaků a keříčkovitých nebo trubicovitých vchlípenin pokožky – vzdušnic

  • rozmnožování – většinou gonochoristé, u některých skupin se vyskytuje partenogeneze, velmi vzácně hermafroditismus. U některých blanokřídlých je nepohlavním rozmnožováním polyembryonie. Převládají druhy oviparní (vejcorodí). U viviparních druhů jsou vajíčka vyživována z mateřského těla pomocí pseudoplacenty. Z pohlavních orgánů pak opouští těla matky buď larva (larviparie) nebo kukla (pupiparie).

Témata, do kterých materiál patří