Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Referát - substantiva

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (38.63 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Charakteristika substantiv v českém jazyce

Číslo

Gramatická kategorie čísla –k vyjadřování singularity a plurality slouží singulárové (žen-a, žen-y, žen-ě) a plurálové (žen-y, žen-0, žen-ám atd.) koncovky, které vyjadřují také rod a pád.

a) substantiva označující počitatelné předměty – především tyto vyjadřují protiklad singularity a plurality (jablko-jablka)

b) substantiva označující nepočitatelné substance:

  • látková jména: kov, dřevo, vzduch, palivo

  • abstrakta, jako názvy dějů (spaní, střelba…), jako jména vlastností (stáří, rychlost…)

-plurálové podoby nemívají význam množství, ale znamenají např.

  • různé druhy (francouzská vína, těžké a lehké kovy…)

  • míru (dvě kávy, dvě (sklenice) piva…)

c) hromadná (singularia tantum) – tvoří zvláštní skupinu; mají singulárovou podobu, označují však soubor počitatelných jednotlivin; schopnost spojovat se s lexikálními prostředky, které vyjadřují množství nebo míru, ne však se základními číslovkami – př. PLNO mládeže; spojují se s druhovými číslovkami (dvojí kamení, trojí učivo atd.)

d) pomnožná (pluralia tantum) –mají pouze plurálovou podobu, většina se skloňuje podle typů ženského a středního rodu. Například: názvy svátků a jubileí (narozeniny, padesátiny), zeměpisné názvy(Budějovice, Beskydy), názvy párových nebo členitých orgánů (plíce, ledviny). Jejich singularita a pluralita je vyjádřena druhovými číslovkami, které v tomto případě plní funkci základních číslovek (oboje kamna, dvoje housle).

Rod

Gramatický rod zahrnuje maskulinum, femininum a neutrum. Je dán soubory skloňovacích koncovek a také je vyjadřován při shodě s koncovkami adjektiv, zájmen, číslovek i slovesných tvarů, které se k danému substantivu vztahují (př. To malé dítě se batolilo.).

Maskulina – obvykle zakončení substantiva na konsonant (kromě typů předseda, soudce a adjektivních typů hajný, krejčí).

Feminina – zakončení na a, e/ě (kromě typů píseň, kost a adjektivních typů pokojská, vedoucí).

Neutra –zakončení substantiva na o, e/ě (kromě typustavení a adjektivních typů jízdné, telecí).

U některých substantiv existuje i kolísání v rodě (př. mezi maskuliny a femininy – kyčel, kredenc, esej).

Jako rozhodující faktor pro výběr koncovek se životnost projevuje pouze u mužského rodu – substantiva označující živé bytosti se řadí k životným typům (pán, muž, předseda, soudce) a substantiva označující neživá konkréta a abstrakta se řadí k typům neživotným (hrad, stroj). Gramatická životnost se ovšem nemusí krýt se sémantickým rysem reálné životnosti (př. názvy rostlin mají neživotné tvary –keře, duby, stromy).

Pád substantiv

Pádové formy jsou základním prostředkem vyjadřující funkci substantiv ve větě- tyto funkce jsou podkladem pro identifikaci 7 pádů: nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ, lokál, instrumentál.

Témata, do kterých materiál patří