Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vatroslav Jagić - referát

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.64 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nejvíce se ovšem V. Jagić zaměřil na staroslověnské literární památky, především na hlaholské písemnictví. K tisícileté památce úmrtí moravského arcibiskupa Metoděje přispěl velmi důkladnou studií bibliografickou („Vopros o Kirillě i Metodii v slavjanskoj filologii“, 1885).

V roce 1886 Vatroslav Jagić opustil Petrohrad, aby se stal nástupcem svého učitele F. Miklošiče ve Vídni. Ve Vídni Vatroslav Jagić ještě dvacet dva let přednášel, dělal výzkum a publikoval až do jeho vlastního odchodu do důchodu v roce 1908. I v posledních letech svého života zůstal Vatroslav Jagić ve styku se slovanskými akademiemi v Záhřebu, Bělehradě a Petrohradě. Na oslavu 300. narozenin prvního panslavisty Jurja Križanića sepsal jeho obšírný životopis „Život i rad Jurja Križanića“ (Život a dílo Juraje Križaniće, 1917), významný hlavně pro chorvatskou literární historii.

I v Adamově pobýval nějaký čas s manželkou v době, kdy jeho syn Nikita vykonával prezenční vojenskou službu v Brně. Roku 1897 zde také započal psát své paměti, které vyšly roku 1930 (po smrti) v Bělehradě pod názvem „Spomeni mojego života“ (Vzpomínky z mého života 1, 2 (1930, 1934)). Na památku jeho pobytu v Adamově byla vytvořena pamětní deska.

Vatroslav Jagić byl tedy velice plodným a všestranným člověkem, který se věnoval a zasahoval do vývoje a rozkvětu slovanské filologie. Psal vědecké spisy a články, přednášel na univerzitách a udržoval rozsáhlou korespondenci celých 62 let (1861 – 1923). Dobře znal poměry v jihoslovanských, ruských, českých ale i polských zemí, také díky stálému osobnímu či písemnému styku s předními slovanskými filology a učenci. Znal dokonale svůj rodný jazyk srbochorvatštinu, ale ovládal i německý, ruský a latinský jazyk. Stal se všeobecně uznávaným a uctívaným jako vůdce a reprezentant slovanské filologie, jehož slovo mělo největší váhu a platnost. V průběhu svého života se stal postupně členem všech slovanských i jiných Akademií: Záhřebské, Bělehradské, Petrohradské, Krakovské, Pražské, Sofijské, Vídeňské, Berlínské. Byl také členem panské sněmovny Vídeňské a roku 1908, když odcházel, byl povýšen do stavu rytířského.

Mezi jeho nejznámější žáky bychom mohli zařadit polského slovanského specialistu Aleksandra Brücknera a ukrajinského básníka a vědce Ivana Franka.

Vatroslav Jagić umírá 5. srpna 1923 ve Vídni ve svých 85 letech. Byl mu vystrojen slavnostní pohřeb (12. srpna 1923), který byl zaplacen Královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců v jeho rodném Varaždině.

Díla

  • Gramatika jezika hervatskoga (Mluvnice chorvatského jazyka, 1864) – autorem první části

  • Zasluge Vuka Štefanovića Karadžića za naš narodni jezik (Zásluhy Vuka Štefanoviće Karadžiće pro náš národní jazyk, 1864)

  • Historija književnosti naroda hrvatskoga i srpskoga (Dějiny literatury národa chorvatského a srbského, 1867)

Témata, do kterých materiál patří