Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




WORD Didaktika přírodopisu 2 (seminář) - 6. Návrh aktivizační metody

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.57 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1D šelmy psovité – chování

Vlk obecný v létě žije nejčastěji ve velkých rodinách, v zimách se sdružují vlčí rodiny ve smečky a společně loví
i větší kořisti.

Aktivní je v noci. Smečku tvoří rodičovský pár a příbuzní jedinci. Smečka má hierarchické uspořádání, rozmnožuje se jen hlavní pár, při lovu všichni spolupracují.

2A šelmy kočkovité – vzhled

Kočka divoká je větší než běžná plemena kočky domácí, vzhledem k delší srsti vypadá i zavalitější a má menší uši. Také stopy jsou větší než stopy domácích koček, ale menší stopy než rysa.

Ve zbarvení převládá šedý až šedohnědý odstín, hřbet, nohy a ocas jsou pruhované, pruhy na těle jsou ale méně výrazné než u mourovatých domácích koček.

2B šelmy kočkovité – výskyt

Původní česká populace kočky divoké byla vyhubena na přelomu 18. a 19. století, ale evidence posledních zástřelů je dosti nejasná. Malá, ale stálá populace snad žije v oblasti Beskyd a Bílých Karpat (v návaznosti na Slovensko), zprávy o výskytu na jiných místech státu se mohou týkat zatoulanců nebo jsou založena na záměně s kočkou domácí.

2C šelmy kočkovité – potrava

Kořist kočky divoké tvoří drobní hlodavci, denně spotřebuje asi 400 g potravy, což se rovná 10 – 20 hlodavcům. Zbytek potravy připadá na ptáky, obojživelníky, plazy, hmyz, výjimečně větší savce do velikosti zajíce.

2D šelmy kočkovité – chování

Kočka divoká žije kromě doby rozmnožování jednotlivě. Její teritorium, které je velké až 50 ha, si značkuje močí a viditelným trusem. Ukrývá se v dutinách stromů, skalních štěrbinách, pod kořeny starých stromů nebo v jezevčích norách.

Aktivní je za šera a v noci, ve dne se ráda sluní.

3A šelmy lasicovité – vzhled

Lasice kolčava je naše nejmenší šelma. Tělo má dlouhé asi 20 cm. Její srst je krátká, skořicové barvy a dobře přiléhá k tělu.

U lasice kolčavy je největší rozdíl ve velikosti mezi samci a samicemi (pohlavní dimorfismus). Zbarvením se však kolčavy vzájemně neliší. Většina hlavy, hřbet, boky těla a celý ocas jsou hnědé, spodní strana těla je bílá.

3B šelmy lasicovité – výskyt

Lasice kolčava se vyskytuje na celém území od nížin do hor, v lesích i v zemědělské krajině, na venkově i ve městech. Velkým lesním komplexům a výslovně mokrým stanovištím se vyhýbá.

3C šelmy lasicovité – potrava

Potravou lasice kolčavy jsou hlavně hraboši, myši, křečci, malí ptáci, ještěrky a hmyz. Tvar těla (malá hlava a krátké nohy) jí umožňuje pronásledovat drobné hlodavce až do jejich děr.

Průměrná denní spotřeba je 20 – 40 g potravy.

3D šelmy lasicovité – chování

Lasice kolčava sídlí v polích v opuštěných norách nebo v hromádkách kamení.

Často se ukrývá v norách hlodavců, ležících kmenech, metrech dřeva, polorozpadlých zdech i v přízemí budov.

Témata, do kterých materiál patří