Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




seminář č. 5

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35.28 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Seminář č. 5

NACISTICKÉ A FAŠISTICKÉ ZÁKONODÁRSTVÍ

  1. Nacismus a fašismus – vznik a kořeny

  2. Německo 1918 – 1945

  3. Vývoj práva v Německu 1933 - 1945

I. NACISMUS A FAŠISMUS - VZNIK A KOŘENY

  1. Fašismus

  • zklamání z výsledků poválečného uspořádání dopomohlo k vzestupu fašistů (mírova jednání: Saint-Germainská mírová smlouva -> ITA nedostala území, která jí byla státy Dohody přislíbilena; státy Dohody = Anglie, Francie, Rusko + 1915 Londýnská dohoda – přistupuje i ITA)

  • po válce nastupuje v ITA krize -> rozvrácené hospodářství, nutné zvýšení daní ke krytí státního deficitu, inflace -> sociální nepokoje, stávky, obsazování továren

  • 1919 – bývalý socialista Benito Mussolini zakládá bojový svaz Fasci di combattimento = základ pro fašismus -> Mussolini vyhází z italských požadavků na anexi jných území – spojení nacionalistické a socialistické strany = alternativa ke vzniku komunistické strany r. 1921

  • 1921 – bojový svaz se přeměnil na politickou stranu Parito Nacionale Fascista – požadavky fašistů spíše politické (volební právo i pro ženy, snížení hranice aktivního volebního práva na 18 let) a hospodářské (8 hodinová pracovní doba, zestátnění některých velkých podniků, vytvoření impéria pod heslem „Velká Itálie“)

  • 1922 – pochod na Řím (fašisté obsadili hlavní město a dostali se k moci) – král Viktor Emanuel III. jmenoval Mussoliniho předsedou italské vlády -> pomalá přeměna italského liberálního státu ve stát s autoritativním režimem (např. vydání zmocňovacího zákona – vláda má právo vydávat nařízení s mocí zákony) -> 1924 odchod ostatních stran z parlamentu, kvůli volebním praktikám fašistů -> parlament se stává nefunkčním

  • Fašistická strana = jediná strana ve státě -> princip jednoty strany a státu -> 1925: Mussolini má neomezenou moc (DUCE = vůdce; král a vláda mohli vydávat právní normy s mocí zákona – vyřazení parlamentu; byl nejvyšším stranickým představitelem a předsedou vlády, ostatní členové vlády mu byli podřízeni – byli také členy Velké fašistické rady, která roku 1928 začala ovlivňovat veškeré státní dění -> po začátku druhé světové se už téměř nescházela = posílení moci duceho.

  • Fašistický stát a právo – Nástin str. 252 -254 -> najít syndikáty

  1. Národní socialismus

  • NSDAP – nacionálně-socialistická německá dělnická strana (v čele A. Hitler)

  • Jedním z programových dokumentů = Mein Kampf (1924)

  • Volby 1932 – NSDAP nemá dostatek hlasů, aby mohla sama vytvořit vládu -> 30.1.1933 prezident Paul von Hindenburg jmenoval A. Hitlera říšským kancléřem -> březnové volby (NSDAP 44%) -> zmocňovací zákon – nacisté zaútočili na podstatu parlamentního systému: zákon k odstranění nouze národa a státu -> rozhodujícím činitel v oblasti zákonodárství = Říšská vláda (právo usnášet se na zákonech a měnit jimi i ústavu, odstranění dělby moci)

  • Tři ideologické a organizační principy:

Témata, do kterých materiál patří