Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Řešené otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

c) Zrušení rozhodnutím Ústavního soudu;

d) Novelizace mlčky – uskutečňuje se vydáním nové právní normy, která obsahově odporuje právní normě do-savadní. Jedná se o nežádoucí postup ze strany normotvůrce, který může způsobit nepřehlednost.

e) Mohlo by do toho patřit i desuetudo, tj. faktické zapomnění právního pravidla v důsledku jeho dlouhodobého neužívání. V českém právu je např. řada plevelných rakouských právních předpisů, které vzhledem k recepci formálně platí, fakticky je ale právě z důvodu desuetudinis nelze aplikovat. Zvláštní druh desuetuto: Obsolece – vyčerpání příslušného právního pravidla (u jednorázových pravidel), např. Benešovy dekrety.

  1. objektivní stránka deliktu

objektivní stránka deliktu = zahrnuje tři znaky:

  • protiprávní jednání (může mít podobu aktivní – konání komisivní, nebo podobu pasivní – opomenutí omisivní),

  • škodlivý následek takového protiprávního jednání (znamená újmu, kterou rozumíme oslabení nebo zánik objektu právního vztahu v neprospěch subjektu právního vztahu; nezaměňovat újmu se škodou! Porucha a ohrožení mohou být újmami majetkové a nemajetkové povahy, škodou je pouze taková majetková újma, která je vyčíslitelná v penězích),

  • příčinná souvislost mezi protiprávním jednáním a škodlivým následkem – kauzální nexus (objektivní vztah mezi protiprávním jednáním jako příčinou a škodlivým následkem jí vyvolaným. Příčinou je ta-kové jednání, bez něhož by škodlivý následek nenastal).

  1. materiální znaky pr. normy, char. pr. Princip

Materiální znaky pr. Normy - Normativnost, Právní závaznost, Obecná návaznost, Vynutitelnost

Např. princip práva na spravedlivý proces nebo princip presumpce neviny v trestních věcech.

Na rozdíl od norem nejsou konkrétně vyjádřeny a definovány. O jejich existenci se můžeme dozvědět z doktrinálních publikací, z normativních smluv, ale též např. z právních předpisů nebo k nim můžeme dospět vlastní úvahou. Vyvíje-ly se po staletí.

Mají argumentační závaznost. Dva principy se mohou dostat do kolize (např. princip rovnosti × princip ochrany men-šin), pak jeden z nich je upřednostněn.

  1. Základní principy právního státu:

1. záruky základních práv a svobod,

2. ústavnost a zákonnost (konstitucionalista a legalita),

3. právní jistota (každému se ze strany státu dostane efektivní ochrany jeho práv, možnosti výkonu jeho práv, v případě porušení právní normy uplatnění pouze právní normou předvídané sankce),

4. suverenita lidu (svrchovanost občana a jeho priorita před státem),

5. dělba a kontrola moci (Charles de Montesquieu) – samostatnost a nezávislost jednotlivých složek moci,

6. omezená vláda,

7. legitimita státní moci a demokratismus činnosti státních orgánů.

  1. char. prvky právního vztahu, vyjmenuj pr. Povinnosti

Subjekt – FO, PO, stát

Témata, do kterých materiál patří