Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Řešené otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Objekt – Věci, výsledky tvůrčí duševní činnosti, chování a výsledek chování, hodnoty lidské osobnosti, hmotné objekty, které jsou živými tkáněmi

Obsah – Oprávnění a povinnosti subjektů

Právní povinnosti – dare(dát), facere(konat), non facere(nekonat), pati(zdržet se)

  1. dokazování, typy důkazů, zásady dokazování

a. listinné důkazy,

i. soukromé (např. smlouva) – je-li zpochybněna její pravost, je na účastníkovi, který se obsahu lis-tiny dovolává, aby prokázal její správnost a pravdivost;

ii. veřejné – používá se presumpce správnosti (není-li prokázán opak, osvědčuje listina to, co je na ní uvedeno).

b. svědci,

c. znalecké posudky,

d. výpověď účastníků,

přímé, nepřímé, zákonné, nezákonné, původní, odvozené, usvědčující, ospravedlňující

Zásady –

  1. Zásada zjištění skutkového stavu věci, podle níž orgány činné v trestním řízení mají povinnost zjistit skutkový stav věci bez důvodných pochybností a v rozsahu nezbytném pro jejich rozhodnutí. Rozsah a hloubka těchto zjištění se liší v jednotlivých stadiích řízení, kdy např. pro rozhodnutí o zahájení trestního stíhání postačí mnohem méně precizovaná skutková zjištění než pro odsuzující rozsudek soudu.

  2. Zásada volného hodnocení důkazů vymezuje, že orgány činné v trestním řízení hodnotí důkazy podle svého vnitřního přesvědčení založeného na pečlivém uvážení všech okolností případu jednotlivě i v jejich souhrnu. Mezi důkazy nejsou činěny rozdíly podle jejich druhů a zásadně není předepsáno, jaké skutečnosti mají být prokázány kterými důkazními prostředky, jako tomu bylo v některých případech v minulosti (např. ve středověku svědecká výpověď šlechtice měla větší důkazní sílu než výpověď měšťana, některé skutečnosti byly prokazovány božími soudy - tzv. ordály).

In dubio pro reo,

  1. Usus longaevus

dlouhotrvající masové uskutečnění chování, platí pro právní obyčej

  1. Generální zmocnění

zmocnění ústavou – má vláda

  1. Rozdíl mezi fikcí a doměnkou

Fikce - předem se ví, že skutečnost nenastala, ale právo s tím přesto spojuje určitý právní následek

Domněnka - určitá skutečnost je pravděpodobná, často i jinde - domněnka otcovství

  1. Presumpce správnosti

u NPA i IPA je uplatňována presumpce správnosti (předpoklad správnosti), tzn. i vadný právní akt je platný a má zásadně stejné právní účinky jako akt bezvadný (dokud není zrušen či změněn). Od vadných právních aktů je nutno odlišit právní akt nicotný, o který jde především v tom případě, kdy jej vydal někdo, kdo k tomu nemá pravomoc. Nicotný akt nemá účinky právního aktu, může však mít účinky obdobné jako neplatný právní úkon (např. může zakládat závazek toho, kdo nicotný akt vydal, k náhradě škody vůči tomu, kdo byl v dobré víře, že jde o právní akt státního orgánu).

Témata, do kterých materiál patří