Vypracované otázky 2
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Porušením povinnosti vznikají následky
právní následky, u nichž trvá primární povinnost s existující možností vynutit její splnění
právním následkem je vznik nové, sekundární povinnosti, jde o tíživý důsledek zaviněného porušení primární právní povinnosti - vzniká zde povinnost sankce
jiné právní následky (př. zmeškání lhůty, neplatnost právního úkonu), nemají charakter veřejnoprávní sankce
Prvky zaviněného porušení právní povinnosti
Prvky zaviněného porušení právní povinnosti jsou
objekt deliktu - právem chráněný zájem, proti němuž směřuje protiprávní jednání - např. bezpečnost státu, majetek, život, zdraví, svoboda…
subjekt deliktu - ten, kdo ohrozil nebo porušil právem chráněný zájem a kdo má způsobilost k protiprávnímu jednání (deliktní způsobilost)
Musíme posuzovat dvě kategorie:
zda může být nositelem právní odpovědnosti jen FO, nebo i PO (včetně veřejnoprávních korporací)
Např. trestní odpovědnost a odpovědnost za přestupky u nás nesou pouze FO
-
Jiné druhy odpovědnosti mohou nést i PO (nejčastěji nesou odpovědnost u soukromoprávních deliktů, mohou nést i odpovědnost správní). U veřejnoprávní korporace záleží na tom, jak je odpovědnost konstituována - existuje např. odpovědnost za škodu zp. nezákonným rozhodnutím či nesprávným úředním postupem (např. nezákonné vzetí do vazby).
u FO musí být splněny dvě podmínky, aby mohla nést odpovědnost
věk (např. 15 u trestní odpovědnosti) -> není-li splněn, odpovídá někdo jiný (zákonný zástupce), nebo není odpovědnost vyvozena
-
psychický stav v době spáchání deliktu - zda je delikvent schopen rozlišit následky jednání a zda je schopen jednání ovládnout. Zavádí se pojem příčetnost - tento pojem je vlastní trestnímu právu, ale rozšiřuje se i do ostatních právních odvětví. Psychický stav je obecnější podmínka než věk.
Důležité jsou okolnosti vylučující protiprávnost jednání - např. nutná obrana, krajní nouze
objektivní stránka deliktu
Protiprávní jednání je volní lidské jednání tvořené vnitřní a vnější složkou = úmysl a čin
Škodlivý následek = porušení nebo ohrožení právem chráněného zájmu, újma, škodlivý následek se nerovná škoda
-
Příčinná souvislost je objektivní vztah mezi protiprávním jednáním jako příčinou a škodlivým následkem jí vyvolaným
subjektivní stránka deliktu
vnitřní, psychický vztah delikventa k jeho vlastnímu protiprávnímu jednání a k jeho následkům. Hlavním znakem je zavinění.
Je vymezena třemi prvky:
motiv - dlouhodobá pozitivní/negativní orientace delikventa - polehčující x přitěžující
pohnutka - momentální podnět jednání
zavinění - je rozhodující, musíme prokázat, zda je a jeho míru. Je to vnitřní psychický vztah delikventa k jednání a následku (pokud je ten vyžadován). U zavinění zkoumáme dvě složky - vědomí a vůli. Delikvent si musí být svého jednání vědom (otázka dokazování). U vůle je to složitější - jaký byl jeho skutečný psychický vztah k jednání a následku (chtěl x nechtěl). Např. ví, že se dopouští deliktu, ale není schopen jednání ovládnout (reflexivní pohyb)