Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




8._Ustavni_vyvoj_1945_-_1989_O_handout

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (95 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Tímto dekretem bylo zřízeno celkem 24 soudů – místní lidové soudy. Retribuční soudnictví v případě zvlášť vyjmenovaných osob zastával národní soud, který byl zřízen dekretem 17/1945 Sb. Osoby, na které se vztahovala působnost tohoto soudu, byly souzeny i v případě, že se nedopustily trestného činu, ale „nechovaly se po 21. květnu 1938, jak se slušeno na věrné a statečné občany československa“. Soud se skládal ze sedmičlenného senátu – soudce a šesti laiků. Sídlil v Praze.

Sankcí byla ztráta volebního práva, práva svolávat veřejná shromáždění a účastnit se jich, organizovat se v politických spolcích a organizacích, a vydávat nebo redigovat politické časopisy nebo jiné politické publikace nebo do nich psát. Vágní popis příslušné skutkové podstaty byl zneužíván KSČ, která této možnosti využívala v politickém boji před volbami v r. 1946.

  • Státní orgány po válce

Ústavní dekret č. 18/1944, o národních výborech a Prozatímním shromáždění stanovil základní otázky parlamentarismu po skončení války. Bylo v něm stanoveno, že místní národní výbory zvolí volitele, kteří se sejdou a zvolí jednak okresní národní výbory, dále však také delegáty na zemské sjezdy. Na zemských sjezdech byly zvoleny zemské národní výbory a poslanci Prozatímního národního shromáždění.

  • Košický vládní program

Košický vládní program byl oficiálně vyhlášen 5. 4. 1945. Dal by se charakterizovat jako programové prohlášení vlády Národní fronty Čechů a Slováků. Košický vládní program zcela zásadním způsobem ovlivnil zejména ekonomickou oblast. Poválečné období bylo érou hlubokých zásahů do ekonomiky, ať již se jednalo o znárodňování klíčových podniků či konfiskaci majetku patřícího Němcům či Maďarům. Košický vládní program se taktéž stal předlohou pro ústavní dekret č. 33/1945 Sb. o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské, jimž bylo (až na výjimky těch, který proti okupaci bojovali) odňato. Vyjádřeno bylo i postavení Slovenska a Zakarpatské Ukrajiny. Zatímco Slovensko si díky KVP vydobylo uznání vlastních orgánů, Zakarpatská Ukrajina byla později odstoupena novému spojenci – SSSR.

Text Košického vládního programu se členil do 16 článků, které se týkaly prakticky všech základních politických, hospodářských či sociálních otázek.

  • Prozatímní národní shromáždění

Prozatímní národní shromáždění tedy bylo zvoleno v nepřímých volbách. Skládalo se z 300 členů (200 poslanců z Čech, 100 ze Slovenska) a byly v něm zastoupeny strany Národní fronty Čechů a Slováků. Základní úkoly PNS byly vyjádřeny v dekretu č. 47/1945 Sb. – hlavně se jednalo o potvrzení prezidenta republiky ve funkci, ratihabici přijatých dekretů a přípravu voleb do Ústavodárného shromáždění. PNS se poprvé sešlo 28. října 1945. Potvrdilo ve funkci Edvarda Beneše a zároveň vyslovilo důvěru druhé vládě Zdeňka Fierlingera. Ratihabice byla provedena 28. 3. 1946 ústavním zákonem č. 57/1946 Sb. Svou činnost ukončilo 26. 5. 1946, kdy se konaly volby do Ústavodárného shromáždění.

Témata, do kterých materiál patří