PDN-semináře (Štachová)
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Advokáti za 1. republiky:
∗E.Chalupný – kniha o advokacii (pokus uchopit ji šířeji) – osudy advokacie
-
mnoho advokátů (Jan Kapras, syn – nadvýroba právníků), agenda tabulární – katastr nemovitostí
-
kandidáti advokacie: krize – omezení počtu studentů, prodloužení doby přípravné praxe (→ 7let → 8let → 6let → 5let →7+)
-
studium práv: 4 roky – 3 bloky (teoreticko-právní, státovědecké, právo), méně pozitivního práva (i přes velkou inflaci zákonů), státnice (advokacie, veřejná správa, akademická práce), možnost specializace
-
napětí mezi advokáty a notáři
-
Advokátní řád: 21 nevýzamných novel
-
1890: Advokátní tarif – příjmy advokátů
-
disciplinární statut
-
1936: novela Advokátního řádu – prodloužení advokátní praxe na 6 let, otázka stavovské samosprávy (Bratislava, Košice)
-
snaha unifikovat právní řád (povedlo se až v roce 1948)
-
vznik Vrchní advokátní komory, advokátní komory v Praze, Brně a Opavě (Slovenská a Podkarpatská zanikly)
-
Prestiž advokacie: 1937 – dotazníková akce (914 respondentů rozdělených do 12 skupin podle povolání), v 7. části byly 3 otázky (1. seřazení povolání ke vztahu veřejného blaha, 2. odůvodnění prvních třech míst, 3. bez jakého povolání by se stát obešel?)
1. byl ROLNÍK (prvovýrobce všech potřeb), poté učitel a řemeslník
na konci advokáti a kněz (přesto jsou všechna povolání pro stát důležitá)
8.SEMINÁŘ – MNICHOV JAKO EVROPSKÉ DILEMA
ČSR
hospodářská krize
mezinárodní izolace
březen 1938: připojení Rakouska k Německu – anšlus Rakouska. Tlačilo se na ČSR, aby více spolupracovala s Německem. Ve Francii vznikla nová vláda v čele s Daladierem. Velká Británie oznámila, že v případě konfliktu Československu nepomůže.
15. září 1938: setkání Chamberlaina a Hitlera. (Chamberlain souhlasil s tím, aby Hitler přivedl 3 miliony Němců z ČSR do říše.)
21. září 1938: VB a F tlačili na Beneše, aby přijal ultimátum. Beneš tedy taky musel přijmout, jinak kdyby došlo k válce (za kterou by ČSR bylo odpovědno)
22. září 1938: vznik úřednické vlády v ČSR (Německo si ještě nebylo jisté a proto se do války nepouštělo). V mocnostech stále naivní s politikou appeasementu.
29. září 1938: konference v Mnichově (A. Hitler, B. Mussolini, Chamberlain, Daladier). Po podpisu Mnichovské dohody začalo Polsko žádat území ČSR, stejně jako Maďarsko si žádalo území na Slovensku. Podle MD mělo ČSR vyklidit své území, které bylo obýváno německým obyvatelstvem za 10 dní. ČSR přišlo o 40 000 km2 a 5 milionů obyvatel – to bylo připojeno k německé říši. Odmítnutí vojenské pomoci ze strany všech důležitých spojenců. Důležité průmyslové oblasti se dostávají pod kontrolu Německa. Zpřetrhání železniční sítě a významných koridorů
6. října 1938: abdikace Beneše a nástup Emila Háchy (Po podepsání MD mluvíme o druhé československé republice.) Slovensko podalo návrh o autonomii Slovenska. Na Slovensku byl přijat Manifest slovenského národa – dohoda slovenských politických stran, formulováno právo na sebeurčení. Národní shromáždění přijalo zákon o autonomii Slovenska a Podkarpatské Rusi. Unitární stát přestal fungovat a vznikla federace. V čele federace stál prezident. Měla společnou ústavu, ale Slovensko mělo autonomii, vlastní sněm a vládu, taktéž i Podkarpatská Rus.)
15. března 1939: konec 2. republiky (16.3. překročení německého vojska přes hranice a okupace ČSR. E. Hácha se musel podřídit Hitlerovi.), 16. března 1939 – zřízení Protektorátu Čechy a Morava (neměl státní povahu, protože neměl žádnou mezinárodní způsobilost. Čechy a Morava se staly součástí německé říše. Nastala německá diktatura. V čele říšský protektor, dále autonomní orgány (prezident), protektorátní vláda. Národní shromáždění bylo 21. března 1939 rozpuštěno.)