Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Manuál ke kvalifikaci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (50 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Kvalifikaci neprovádí jen soudy a rozhodci, ale subjekty právních vztahů, jejích zástupci atd.

Kvalifikace jako myšlenkový proces není zpravidla regulována právem. Výběr kvalifikačního statutu záleží tedy na úvaze, které je ovlivněna výhodami a nevýhodami kvalifikační metody. Výjimku tvoří dva případy:

  1. Smluvní kvalifikace – tj. situace, kdy mezinárodní smlouva stanoví podmínky kvalifikace skutkových stavů, které spadají do předmětu její regulace. Děje se tak dvěma technickými způsoby:

    1. stanoví pravidlo pro určení kvalifikačního statutu – např. stanoví Hodnocení, zda se jedná o kupní smlouvu bude určeno podle práva státu sídla dodavatele.

    2. přímo provede kvalifikaci – např. stanoví Kupní smlouvou pro účely použití této Úmluvy se rozumí závazek dodat za úplatu zboží včetně souvisejících prací a služeb, pokud jejich hodnota nepřekračuje hodnotu dodávaného zboží.

  2. Kvalifikaci upravuje (kogentně) lex fori – de lege lata to neplatí, srov. však § 22 odst. 1 návrhu nového zákona o mezinárodním právu soukromém a procesním: Právní hodnocení (kvalifikace) určitého právního vztahu či otázky za účelem vyhledání použitelného kolizního ustanovení pro určení rozhodného práva se provádí podle českého práva.

Při kvalifikaci je vhodné dodržovat tento postup:

I. Zvolit kvalifikační metodu a s její pomocí vybrat kvalifikační statut, tj. určit právní řád, podle něhož bude kvalifikace prováděna.

II. Provést podle vybraného kvalifikačního statutu vlastní kvalifikaci v těchto krocích:

0. vyřešit otázku, zda jde o soukromoprávní vztah s relevantním mezinárodním prvkem (tj. zodpovědět si ve kterých okolnostech je soukromoprávní a ve kterých je relevantní mezinárodní prvek), pokud ano, následuje:

1. kvalifikovat základní vztah vzniklý mezi subjekty (zpravidla jde o závazkový vztah), potom

2. kvalifikovat problémové okruhy, tj. to, v čem nastal mezi subjekty reálný problém (zpravidla jde o meze obligačního statutu).

Při provádění kvalifikace se nepoužívají kolizní normy, to je až další krok řešení soukromoprávních vztahů s mezinárodním prvkem. Je však třeba zdůraznit, že kvalifikace se provádí se určitou znalostí fungování kolizního práva – to je dáno tím, že kvalifikace může vést k nalezení vhodné kolizní normy jedině tehdy, pokud bude korespondovat s terminologií kolizního práva, které je – jak už bylo zmíněno – abstraktnější než terminologie ostatních soukromoprávních odvětví. Například když je zajištění závazku kvalifikováno jako ručení, jde o kvalifikace příliš konkrétní, protože ani v ZMPS, ani v Římské úmluvě nelze najít kolizní normu pro „ručení“, tento termín je příliš konkrétní (viz dále příklad).

3. Příklad:

Skutkový stav:

Českobudějovická pobočka ČSOB, a. s. poskytne 30.000,-- EUR německému státnímu příslušníkovi Jürgenu Galandauerovi za účelem financování jeho podnikatelských aktivit v Bavorsku s tím, že částku postupně splatí do dvou let.

Témata, do kterých materiál patří