Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (209.99 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

nařízení použilo, kdyby byla smlouva nebo ustanovení smlouvy

platné"). Takže otevřená otázka, kdy pokud závěr o tom, že z tohohle ujednání lze dovodit volbu českého práva, nějak odůvodníš, nemůže to být v písemce problém.

Další: Teď jsem v nějakém zápisku objevila že pokud nevyloučí výslovně úmluvu OSN o mezinárodní koupi zboží tak se použijí přímé normy úmluvy a české právo jako doplnění úmluvy.... Tak nevím 😶

Mikuláš Nevřivý: Jj, úmluva OSN o mezinárodní koupi zboží se použije jako přímá norma (lex specialis) přednostně, ale oni ji budou v těch příkladech v MPS v zásadě vylučovat, jelikož ji pak zkoušejí v PMO. V MPS cílí hlavně na znalosti kolizní úpravy.

Mikuláš Nevřivý: Ještě jeden dotaz. Když si strany dohodnou jako súdiště Krajský soud v Brně, ale věcně příslušné podle českého práva jsou okresní soudy. Nebude se přitom jednat o výlučnou, ani speciální příslušnost. Mám dojít k tomu, že byla učiněna volba, strany chtěli případné spory řešit pře českými soudy a příslušný tedy bude místně a věcně příslušný soud dle českého práva???

Dominik Ullman: Mělo by to tak být. :-) Důležitý je záměr obou stran právního vztahu. Pokud chtěly obě sudiště v ČR (což asi chtěly, když si zvolily Kraják v Brně) tak by se měla právní otázka řešit u místně a věcně příslušného soudu v ČR. :-)

Tedy alespoň Kyselovská to takto říkala na semináři, pokud si dobře pamatuju... 😐😀

Otázky z loni:

  1. Na mém termínu bylo myslim: první část - hádanka - institut imperativních norem zvláštní část:

- něco o dědickým statutu - přesně nevím - asi co to je, kde je upravenej a tak, jestli je nebo není štěpený a co ta štěpenost znamená

- pak myslím něco na džudinu ohledně čl. 45 B1Bis - Krombach etc.

b) 1) Vliv fóra na aplikaci kolizních norem

2) vymezit “bydliště” a “obvyklé bydliště” dle Ř1 a B1b

3) volba práva a její druhy

c)

1) Kvalifikace, 2) mobilní konflikt, 3) určení statutu u po a fo

MPS: uměl by mi tu někdo stručně a jasně vysvětlit statutární teorii?

Podle mého prostě říká, že když už kolizní norma odkazuje na nějaký pr. řád, tak na něj neodkazuje jako na celek (jak je tomu u té moderní kolizní normy) ale odkazuje pouze do urč. části toho rozhodného práva.

Michal Šavel: Takže např. by odkazovala do pracovního práva a nedovolovala by ti subsidiárně použít občana. Opravte mě pokud se pletu.

Honza Strya:Vlastne se podle ni vubec neprovadi volba prava ve smyslu klasickych KN. Jsou urcity statuty (personalia, realia, mixta), spis by se dneska reklo normy upravujici veci, osobni statut a pravni ukony, a ty maji podle teto teorie jednou danou pusobnost. Takze nektery normy urcityho statu upravujici nemovitosti se pouzijou vzdycky na nemovitosti, ktery se nachazej v tomhle state, byt je vlastnik cizinec. Naopak nektery normy statu A, ktery upravujou osobni otazky, se pouzijou i na prislusniky statu A, kdyz jsou v cizine. Takze bys dneska misto specialniho predpisu pro mps vzal primo dotceny normy napr. obcana a bgb a zkoumal bys, u ktery je dana podle jejich povahy pusobnost na danou vec.

Témata, do kterých materiál patří