Obchod 2 - shrnutí
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
pokud byl zrušen konkurs na majetek člena, jeho účast v družstvu se obnovuje (výjimka – pokud byl majetek nedostačující, …)
taky se to zastavuje u pravomocně zastaveného výkonu rozhodnutí nebo exekuce.
Orgány družstva
rozlišuje se opět mezi obligatorními orgány a fakultativními.
3 obligatorní – představenstvo, členská schůze, kontrolní komise. Zbytek záleží na stanovách (jestli zřídí nějaké fakultativní).
S výjimkou předsedy jakožto orgánu jsou všechny kolektivní povahy a členové jsou voleni členskou schůzí. Jejich funkční období je časově omezeno (s výjimkou členské schůze). Volí si svého předsedu, ten má při stejném počtu hlasů rozhodující hlas (pokud stanovy nestanoví jinak).
Členem orgánu může být jen člen družstva. (Pokud tak je členem orgánu PO, je členem skutečně tato PO (nikoliv ji zastupující FO!)
každý člen družstva při hlasování má 1 hlas. Funkční období stanovuje zákon jednotně na 5 let (týká se jen volených orgánů). Funkční období všech končí stejně! O jednání každého družstva se pořizuje zápis.
nejvyšším orgánem je členská schůze.
členové musí splňovat § 46 ZOK. + má notifikační povinnost (pokud byl během posledních 3 let v insolvenci atd.). (už tu bylo 100x)
Při posuzování zdánlivosti jednání orgánů se postupuje podle OZ úpravy o spolcích (což však neplatí, pokud jde o rozhodnutí příčící se dobrým mravům).
Pozor na § 47 (to platí pro všechny korporace i družstvo). Omezení jednatelského oprávnění orgánu korporace nejsou vůči 3. osobám účinná, i když byla zveřejněna.
Jednání, které bylo provedeno bez souhlasů nejvyššího orgánu (pokud je souhlas vyžadován) je neplatné – lze se dovolat subjektivní lhůta 6 měsíců objektivní 10 let.
celkově se na to prostě vztahují obecná ustanovení v ZOK, takže dále nutná péče řádného hosp., loajalita všechno toto se uplatní i u družstev.
členská schůze
nejvyšší orgán. Každý zde může realizovat své právo podílet se na správě a řízení družstva (a to osobně). (osoba může být i zastoupena na základě zmocnění – musí z něho zase vyplývat, jestli jen na jednu nebo na všechny členské schůze). Zástupce však nemůže zastupovat více než jednu osobu na jedné schůzi. Zastoupení lze i zákonným zástupcem.
Dále mají možnost se účastnit další osoby, např. likvidátor.
svolání členské schůze: (je to všechno dost podobný akciovce)
-
nutné uveřejnění pozvánky na internetových stránkách. Současně se zasílá pozvánka členům na adresu v seznamu členů. Ke zveřejnění musí dojít nejpozději 15 dnů před konáním.
-
pozvánka má zas určité náležitosti obsahové: firma a sídlo družstva, místo a doba zahájení (nesmí to zas nikoho omezovat), program členské schůze, místo, kde se člen může seznámit s podklady k bodům projednání ve schůzi, …
-
svolává ji svolavatel (většinou představenstvo, ale např. může být i kontrolní komise, likvidátor, …).
-
členská schůze se musí konat nejméně jednou za účetní období.
-
pokud je to nutné – musí se konat tzv. mimořádná členská schůze
-
zase zákon stanovuje, kdy se MUSÍ konat: ztráta družstva dosáhla urč. výše; družstvo se dostalo do úpadku nebo úpadek hrozí,
-
Představenstvo musí svolat členskou schůzi také, když je o to požádáno komisí, právo požádat o svolání z důležitého důvodu může i skupina 10 % členů družstva majících nejméně 1/5 všech hlasů (pokud stanovy neurčí i nižší podmínky).
-
btw: pokud má člen v družstvu víc než jeden hlas = vážený člen.
-
Pokud to v rozporu s povinností představenstvo nesvolá – může to svolat nějakými členy představenstva nebo likvidátorem nebo kontrolní komisí. Pokud ani ti to nesvolají, tak osoba k tomu písemně zmocněná všemi členy, kteří o svolání členské schůze požádali.
-
je zde i možnost doplnění programu členské schůze (§ 643).
-