Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




8. Gogol - Revizor

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.92 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Další díla: Taras Bulba (povídka), Mrtvé duše (román), Ženitba (drama)

Literární/obecně kulturní kontext

  • období - Realismus - literární směr 2. poloviny 19. století, který má zájem o skutečnost a objektivitu. Kritika nedostatků ve společnosti, vyhýbají se minulosti, řeší spíše současnost. Podle realistů je člověk předurčen vnějšími podmínkami, výchovou a společenským prostředím. Ještě víc se to objevuje v naturalismu (determinismus - E. Zola).

  • DŮLEŽITÝ JE POPIS.

Současníci:

  • Rusko: F. M. Dostojekvskij (Zločin a trest), L. N. Tolstoj (Anna Karenina), A. P. Čechov (Višňový sad, Tři sestry),

  • Francie: Emil Zola - naturalismus - Zabiják, Gustav Flaubert - Paní Bovaryová

  • Anglie - Charles Dickens - Oliver Twist

Inspirace: Námět k Revizorovi poskytl Gogolovi A. S. Puškin. Vyprávěl mu příběh o tom, jak byl na jedné cestě považován za tajemného úředníka.

  • Malířství: J. F. Millet - Francie, Karel Purkyně - Čechy

  • Sochařství: J. V. Myslbek

  • Hudba: G. Verdi - Francie

Srovnání: Karel Václav Rais - dílo Rodiče a děti - Rais se věnoval kritickému realismu a jako námět si vybíral vztahy mezi lidmi jejich touhu po penězích. V povídkovém cyklu Rodiče a děti se objevuje domlouvání svateb pro peníze. Stejně jako Gogol se i Rais věnoval zkaženému charakteru lidí.

Dějství první - Hejtman obdrží varovný dopis od svého přítele z Petrohradu, že do hejtmanova města je poslán revizor. Této zprávy se zhrozí všichni vysocí funkcionáři. Ve městě bují korupce, lže se a krade. Vykresleny jsou postavy všech důležitých funkcionářů města. Dva statkáři Dobčinskij a Bobčinskij jsou přesvědčeni, že revizorem je Chelstakov, který se právě ubytoval v hostinci.

Dějství druhé - Chlestakov ale nepřijel na revizi. Prohrál všechny peníze a teď nemá ani na jídlo. Hostinský ho už nechce dále obsluhovat. Chlestakov ale při své nabubřelosti a impulzivnosti vzbudí povyk. Do hospody přichází hejtman, který si chce nějak naklonit domnělého revizora. Chlestakov nechápe, proč se mu dostává této pozornosti. Je přesvědčen, že je to jeho vlastní důležitost. Stejně tak si hejtman myslí, že se mu daří působit na tak vlivnou návštěvu.

Dějství třetí - Chlestakov si užívá pozornosti, které se mu dostává ze všech stran. Je na prohlídce v místním ústavu a škole a cítí se při tom velmi významně. Píše o všem svému příteli dopis. Mezitím se hejtmanova žena s dcerou pečlivě připravují na přivítání vzácné návštěvy u nich doma. Chlestakov pak v této dámské společnosti zcela ztrácí kontrolu nad svými výmysly. Představuje se jako autor nejrůznějších uměleckých děl a také jako světaznalý státník. Hejtmanova manželka s ním vesele koketuje. Věří všem jeho historkám a pokládá ho za dobrou partii. Sám Chlestakov totiž zcela přijal tuto svou představu o sobě. Prospěchář Osip mezitím lišácky využívá bláhové náklonnosti hejtmanovy rodiny a nechává si podstrojovat.

Témata, do kterých materiál patří