Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Biologie-zkouska-1.-semestr - zápisky za celý semestr

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.38 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

20. SOUSTAVA MÍZNÍ

Sbírá mízu, tvořící se ve tkáních, a svádí ji do žilné krve.

Míza (lymfa) je čirá, mírně zkalená tekutina, obsahující stejně solí Jako krevní plazma, ale méně bílkovin. Jsou v ní obsaženy lymfocyty. Odvádí z tkání metabolity. Mízní soustava začíná slepými výběžky mízních vlásečnic, jejich stěny jsou tvořeny jednou vrstvou endotelových buněk. Ve vlásečnicích se tvoří z tkáňového moku míza. Mízní kapiláry se spojují ve větší mízní cévy, v jejichž stěnách jsou buňky hladkého svalstva a které uvnitř obsahují chlopně. Do průběhu cév jsou vsunuty mízní uzliny. Uzliny mají na svém povrchu vazivové pouzdro, z něhož do uzlin vniká řídká trámčina. Prostory mezi trámčinou jsou vyplněny lymfocyty, které se zde množí. Míza prochází uzlinou jako filtrem (zadržují prach, mikroorganismy, buňky a části buněk). K mízní soustavě patří též uzlíčky lymfoidní tkáně, které jsou roztroušeny pod epitelem na mnoha místech trávící soustavy (zejména sliznice tenkého střeva), dýchací soustavy, pohlavního ústrojí, ve slezině… Souhrnně s mízními uzlinami tvoří skupinu mízních (lymfatických) orgánů.

Mízní uzliny se vyskytuje jednotlivě i ve skupinách. Nejvíce je jich za boltcem a před ním, dolním okrajem dolní čelisti, v podpažních jamkách a v třísle. Mízní cévy se spojují v mízní kmeny. Soutokem kmenů bederních s kmenem střevním vzniká mízovod hrudní, probíhající vzhůru kolem aorty, přibývající mízní cévy z levé plíce a z levé horní končetiny, a levostranný kmen hrdelní, do kterého vyúsťují mízní cévy levé strany a krku. Mízovod se otvírá do levého úhlu žilního. Mízní cévy z pravé poloviny hlavy a krku, z pravé horní končetiny a z pravé plíce ústí společně krátkým pravostranným kmenem mízním do pravého úhlu žilního. Zvláštním postavení v celé mízní soustavě má brzlík (thymus). Vytváří prvotní lymfocyty, které ještě během nitroděložního vývoje osídlí mízní a jsou zdrojem takzvané buněčné imunity.

21. ŽLÁZY S VNITŘNÍ SEKRECÍ typy žláz a jejich hormony.

Indokrinní žlázy (žlázy z vnitřní sekrecí)

Neurohumorální korelace:

Mezimozek (diencephalon)

- Podvěsek mozkový (hypofýza)

Adenohypofýza

Neurohypofýza

- Šišinka (epifýza)

- Ostatní žlázy s vnitřní sekrecí:

Štítná žláza, Horní a dolní příštitná tělíska, nadledvina – (kůra dřeň), pankreas, brzlík, pohlavní žlázy

  • Hormony Adenohypofýzi

>Somatotropní h. - STH

>Glandotropní h. - thyrotropní (thyrotropin-TSH)

- adrenokortikotropní (kortikotropin-ACTH)

>Gonadotropní h. - folitropin-FSH

- lutropin-LH

- lutropní hormon-LTH

  • Hormony Neurohypofýzi

>ADH (antidiuretický hormon)

>Oxytocin

  • Hormony Epifýzi (šišinka)

> melatonin

  • Hormony ostatních indokrynních žláz

>Štítní žláza - thyroxin

Témata, do kterých materiál patří