Biologie-zkouska-1.-semestr - zápisky za celý semestr
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Akutní (náhlé) selhání ledvin
- různé příčiny (požití jedu, ztráta krve)
- v některých případech lze léčbou obnovit normální funkci ledviny
POHLAVNÍ SOUSTAVA
Funkce: zajišťuje vznik nového jedince.
Je tvořena pohlavními žlázami, v nichž uzrávají pohlavní buňky, a pohlavními cestami. Vývoj rozmnožovací a vyučovací soustavy je pevně spjat (obě vznikají z mezodermu).
Pohlavní soustava muže:
Zajišťuje tři základní funkce:
Tvorbu mužských pohlavních buněk.
Tvorbu mužských pohlavních hormonů.
Uskutečnění pohlavního spojení.
Mužskou pohlavní žlázou jsou varlata.
Varle: párový orgán, velikosti 4-5 cm. Je uloženo mimo břišní dutinu, v šourku. Pohlavními buňkami jsou spermie. Zralé spermie se shromažďují v nadvarleti. Vývodem nadvarlete je chámovod. Je to asi 4 mm silná trubička, která ústí pod močovým měchýřem do močové trubice. V místě vyústění chámovodu obemyká močovou trubici žláza předstojná (prostata), před vstupem do prostaty se připojují k chámovodu měchýřkovité žlázy. Jejich obsah se mísí s obsahem prostaty a hlenovitým sekretem nadvarlat = ejakulát.
Zevní mužské pohlavní orgány.
Močová trubice slouží nejen k vedení moči, ale i ejakulátu. Pyj (penis) obsahuje topořivé těleso, jež je zakončené žaludem. Nad topořivým tělesem nalezneme ještě dvě souběžná topořivá tělesa. Kůže na povrchu pyje je tenká, pohyblivá. Přechází přes žalud zásobní řasou zvanou předkožka. Šourek je vak, obsahující varlata.
Složení spermie: HLAVIČKA (obsahující jádro), KRČKU (obsahující dělící tělísko) a BIČÍKU (zajišťuje pohyb). Leydigovy buňky produkují mužský pohlavní hormon, testosteron.
Pohlavní soustava ženy:
Základní funkce:
Tvorba a zrání vajíček.
Produkce ženských pohlavních hormonů.
Uskutečnění pohlavního spojení.
Vhodné prostředí pro vývoj plodu a jeho porod.
Ženskou pohlavní žlázou jsou vaječníky. Vaječník je 3-5 cm dlouhá žláza s hladkým povrchem (u mladých) a rozeklaným u žen. Pod jednovrstevným epitelem jsou ve vazivu uloženy vajíčka. Tvorba vajíček se nazývá oogeneze. Nezralá vajíčka jsou uloženy zde už od narození Ženským pohlavním hormonem je estrogen. V pravidelných 28 denních cyklech (ovulačních cyklech), jeden folikul praskne a vyplaví uvolněné vajíčko. A tak se dostává do vejcovodu. Nedošlo-li mezitím k oplodnění, vymizí a po folikulu zůstane na povrchu vaječníku jizva. Bylo-li vajíčko oplodněno, uhnízdí se ve sliznici děložní. Vejcovod je párový orgán, trubice, nálevkovitě otevřená proti vaječníku. Stahem svaloviny a pohybem řasinek je vajíčko posouváno do dělohy. Děloha je svalnatý orgán hruškovitého tvaru. Pochva spojuje dutinu dělohy se zevními pohlavními orgány. Zevními pohlavními orgány jsou malé pysky, Bartholinovy žlázy (vyměšující hlen), poštěváček, pysky velké.