Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Historická geografie-výpisky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (222 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zápisy z přednášek Historické geografie. Předmět vyučoval Baar. Zkouškou jsem s těmito zápisy zvládla na B.

Odkaz Říma dalším generacíma) je bratrsky spjat s Řeckem – římská kultura navazuje na řeckou, už Vergiliovou Aeneidou. Stala se nejproduktivnější říší světa ve své době. Výchozí odkaz je odkazem moci a síly, pocit mocného světoobčanství – Caesar: „Veni, vidi, vici = Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem“. b) Římané došli k odkazu správy věcí veřejných – když polis, tak musí být fungující, polis spravovaná a řízená. c) římské právo: formulovali principy, normy veřejné správy, aby byla fungující; právní normy. d) ideál civilisty neboli občanství: zcela výstižně své civilizační postavení formulují větou: „Civilis Romanum Sum = Jsem římský občan.“

e) základy demokracie Pro evropskou civilizaci je odkaz Řecka a Říma zakládající, před universalitou středoevropskou nechali hodnotu kalokagathiá – harmonii těla a ducha, která je opřena o pozemské vyžití a vyznavači takovéhoto života se po pojmenování starého Řecka heladia nazývají hédonisté (hédoné = slast). Přesto stará společnost nebyla hodnotově naplněna, chyběl jí jeden rozměr: kategorie lásky, to je principielní důvod zrodu křesťanství, učení Krista o lásce bližního k bližnímu oslovilo celý svět. Sokrates pracoval s pojmem daimonion = vstřícnost, solidárnost. Kategorii lásky definuje až Ježíš Kristus.

Křesťanské směry

V počátcích se dělilo na řadu směrů a sekt, avšak od 8.stol. existovaly v podstatě již jen dva proudy. Východní(řecko-ortodoxní, později zvaný pravoslavný) a západní (římskokatolický). Západní církev se v 16.stol. v důsledku reformace rozštěpila a zrodil se velký počet protestantských církví neuznávajících autoritu papeže.

Východní křesťanství se od západního poprvé oddělilo roku 867 a definitivně roku 1045 Centrem východního byla Konstantinopol,po jejím pádu se za jedinou nositelku pravé víry považovala ruská pravoslavná církev.V širším smyslu se k východnímu řadí i menší blízkovýchodní církve: Koptská, Jakobitská, Etiopská, Malabarská, Arménská, Nestoriánská.

Západní církev:

KATOLICKÁ CÍRKEV 1) uznává svátost papeže + jeho jurisdikci(svrchovanost) 2) má svou liturgii (způsob vedení obřadu) 3) má tradice, organizaci a přesné zvyklosti - 1990 – papež Jan Pavel II. Zveřejnil 1. zákoník katolických východních církví - dnes 21 církví ve společenství s Římem

PROTESTANTÉ - odvozují svůj původ od říšského sněmu ve Špýru r.1529 ® protest proti uvalení klatby na Martina Luthera- církve, sekty i malé náboženské skupiny v západní katolické církvi, odvolávají se na reformaci 16.století, odmítají v zájmu křesťanské svobody nárok římsko – katolické církve na reprezentaci jediné legitimní podoby církve - neuznávají církevní hodnostáře – pouze Boha - 7 hlavních skupin: 1) luteráni – vycházejí z učení M. Luthera 2) kalvinisté – učení J.Kalvína 3) anglikánská církev – vznik v 16.století; založena králem Jindřichem VIII. 4) protestantská svobodná společenství – zejména v USA a VB; např. baptisté, kvakeři , Armáda spásy 5) unionované církve – různé skupiny, které splynuly z luteránských a reformovaných církví v Německu v 19.století 6) mladé církve – vznikají v současnosti v zemích třetího světa 7) menší skupiny – vznik z jednotlivých protestantských církví ve střední Evropě; např. jednota bratrská

Témata, do kterých materiál patří