biologie - člověk II.
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Vlivem některých podnětů (chemické látky, mechanické podněty ap.) se může zvýšit propustnost membrány pro kationty Na+. Tento stav se označuje jako podráždění (vzruch).
Při něm Na+ proniká do buňky a v místě podráždění se přechodně změní potenciál (u neuronů na přibližně +30 až +40 mV).
Po podráždění začnou fungovat speciální molekuly v membráně (tzv. "sodíko-draslíkové pumpy"), které vyloučí Na+ vně buňky, a tím se obnoví klidový stav. Při tomto ději se však naruší propustnost sousedních částí membrány, a proto se tyto sousední části dostanou do stavu podráždění. Vzruch se proto lavinovitě šíří po celém povrchu buňky.
NEURON
základní stavební, funkční a anatomická jednotka nervové soustavy
odlišné tvarem i vlastnostmi, špatná regenerace, nerozmnožují se
Neuron je buňka specializovaná pro přenos podráždění. Od ostatních buněk se liší hlavně tím, že vede podráždění rychle (až 100 m/s), beze ztrát (i na vzdálenosti několika metrů) a může předávat podráždění jiným buňkám.
STAVBA:
Základem neuronu je tělo (hlavní hmota s jádrem), z něj vybíhají rozvětvené dendrity – výběžky určené k přijímání vzruchů z jiných nervových buněk nebo smyslových buněk.
Tělo rozhoduje o vzniku a šíření vzruchu
Je ohraničeno plazmatickou membránou
Je tvořeno neuroplazmou, jádrem a jadérkem
Z těla dále vybíhá jeden nebo více neuritů (= axonů) – nervových vláken, která vedou vzruch od těla neuronu, transportují látky, tudíž musí mít rozvinutý cytoskelet
místo, kde axon odstupuje od těla neuronu se nazývá inciální segment
Dendrity jsou kratší, větvené a je jich větší počet X Axony jsou delší výběžky
Neurity jsou "izolovány" myelinovou pochvou, která je vytvářena Schwannovými buňkami. Na konci neuritů jsou výběžky se synapsemi určené k přenosu vzruchů na další buňky.
SYNAPSE
funkční kontakt mezi membránami 2 buněk
slouží k přenosu nervových vzruchů
synaptická štěrbina cca 20 nm
signál elektrický se mění na signál chemický
presynaptický útvar = vakovité rozšíření axonu (zde se hromadí váčky s neurotransmitery) → vzruch otvírá vápníkové kanály – vápník v buňce aktivuje přenos váčků a vylití neurotransmiterů do synaptické štěrbiny → neurotransmitery se váží na receptor postsynaptického útvaru → neurotransmiter se váže na receptory postsynaptické membrány → permeabilita postsynaptické membrány pro Na+ - dochází k depolarizaci membrány (čím více neurotransmiteru se uvolní, tím větší je depolarizace)
neurotransmitery-otevírají kanály postsynaptické membrány
excitační – acetylcholin, noradrenalin
Budivé synapse
Umožňují přenos podráždění z neuronu na sousední buňku.
Dojde-li do synapse podráždění (a), vylijí se ze synaptického výběžku váčky s neurotransmiterem (nazývaným také "mediátor"), který se uvolní do štěrbiny mezi buňkami (b, c) a u sousední buňky vyvolá podráždění (d, e).
Ve štěrbině je však neurotransmiter brzy rozložen zvláštními enzymy, aby nepůsobil příliš dlouho.
Neurotransmiterem (mediátorem) je např. acetylcholin (na nervosvalových ploténkách) nebo adrenalin či noradrenalin (na synapsích vegetativních nervů) a mnohé další (serotonin, dopamin, vasopresin).
Synapse lze nalézt na spojeních receptor (smyslová buňka) → neuron, neuron → neuron, neuron → svalová buňka