Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Energie pro potřeby Země

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (661.98 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Všechny tyto zdroje energie jsou neobnovitelné, pro jejich vyčerpání již nové nenajdeme. Uhlí a ropa se začaly tvořit před 300 miliony lety karbonizací odumřelých rostliny (stromů) a živočichů. Pří této karbonizaci se tvořil nad budoucími ložisky uhlí a ropy zemní plyn. Nyní se už v přírodě uhlí ani ropa netvoří.
Uran se na Zemi dostal při vzniku Sluneční soustavy. Pochází z hvězd, které vybuchávaly jako Supernovy při vzniku Vesmíru.

Obnovitelné zdroje:
Název „obnovitelné zdroje“ nevystihuje dost dobře jejich charakter Například vítr, který způsobuje sluneční energie nerovnoměrným ohříváním zemského povrchu, zde bude, pokud na Zemi bude Slunce svítit. Nebude větší ani menší, pokud mu v cestě postavíme žádnou nebo 100 větrných elektráren.

  1. Vítr – roztáčí svou sílou generátory větrných elektráren.

  2. Řepka olejka – pěstuje se pro výrobu nafty.

  3. Koloběh vody v přírodě – Slunce způsobuje vypařování vody z oceánu, vítr donese mraky na pevninu, kde pára kondenzuje a ve formě deště spadne na zem. Zúrodňuje půdu, naplňuje řeky, na kterých můžeme stavět přehrady s generátory pro výrobu elektřiny. Výhodou vodních turbín v elektrickém systému je, že je můžeme podle potřeby do 15 minut uvést do plného výkonu a kdykoliv opět zastavit. Tepelné elektrárny najíždějí 24 hodin. Plní tak funkci tzv. špičkových elektráren. Výhodné jsou přečerpávací elektrárny – ve dne vyrábějí proud do sítě, v noci, kdy elektřiny nadbytek pracují jako čerpadla a dopravují vodu do výše položených nádrží. Ve dne pak mají dostatek vody pro výrobu elektrické energie. (Na stejný princip s pár výjimkami pracují i přílivové elektrárny.)

  4. Geotermální energie – využívá tepelnou energii zemského jádra pro ohřev vody v sopečných oblastech. Tu lze použít pro vytápění budov a skleníků. Využívá se např. na Islandu.

  5. Fotovoltaické články (panely) – záření ze Slunce generuje v polovodičích fotovoltaických článků elektrický proud.

Přitažlivost Slunce a Měsíce způsobuje přitahování vody v oceánech a tím zvedá výšky její hladiny u pobřeží. Podle vzájemného postavení Slunce, Měsíce a Země se mění výška přílivu od 5 do 15 metrů.

Voda tak vtéká do zátok v mořském břehu a zase odtéká. Proto zde postavíme přehradu s propustěmi a turbínami s generátory. Při přílivu jsou propustě otevřeny, při začátku odlivu se propustě uzavřou a voda tak odtéká zpět do moře přes turbíny s generátory a vyrábí elektřinu. Tento stav se každý den – v závislosti na otáčení Země – opakuje.

Využití a výhody přílivových elektráren:
V České republice se přílivové elektrárny neuplatňují, protože Česká republika nemá přístup k přílivu a odlivu a tím pádem i k moři. Využívání vertikálních turbín je zatím v počátcích. Jedná se o poměrně složitá zařízení, umístěná ve válci, který je kolmo na dno. V něm jsou lopatky či oběžná kola, která pohánějí generátor. První velkou elektrárnou mimo pobřeží (je umístěna 300 m od pobřeží) je Stranford Lough v Severním Irsku. Jsou zde instalovány dvě pomaloběžné turbíny o průměru 20 m. I při maximálním odlivu jsou 10 m pod hladinou moře, přičemž jsou schopné využít energii přílivu i odlivu. Výkon je 2 x 600 kW. Do budoucna se plánuje vytvoření farmy s deseti podobnými elektrárnami v řadě, přičemž celkový výkon je projektován na 10 MW a elektřina by měla pokrýt spotřebu deseti tisíc domácností. V Evropě je vytipováno celkem 106 míst vhodných pro stavbu podobných turbín. V roce 2008 bylo v New Yorku spuštěno 6 turbín o průměru 5 m v mělké vodě, celkový výkon je 175 kW, přičemž v roce 2011 se plánuje zahájení výstavby „farmy“ přílivových turbín o výkonu 10 MW.

Témata, do kterých materiál patří