Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




14. Impresionismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (273 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Vilém Mrštík (14. května 1863 Jimramov – 2. března 1912 Brno)

Vilém Mrštík byl český spisovatel, dramatik, překladatel a literární kritik.

Život a tvorba

Vilém Mrštík se narodil na Českomoravské vrchovině jako mladší ze sourozenecké čtveřice synů ševce z Jimramova. Už roku 1869 se s rodiči a bratry odstěhoval do Ostrovačic a záhy (1874) pak do Brna. Vystudoval gymnázium v Brně a v Praze na Malé Straně. Po maturitě se pokusil o studia práv, ale kvůli uměleckým zájmům je nedokončil. Po několika letech života v Praze se opět odstěhoval na Moravu, tentokrát k bratrovi Aloisovi do Divák u Hustopečí, které se díky jejich aktivitě staly jedním z center moravské kultury.

Od roku 1895 patřil k signatářům Manifestu České moderny. Zařadil se k překladatelům a propagátorům ruského realizmu, hlavně Dostojevského, Turgeněva, Gogola a Tolstého, podobnou pozornost věnoval i francouzským realistům. Zabýval se i literární kritikou, kde obhajoval surovost a pravdivost francouzského realismu, především Émila Zoly a Guy de Maupassanta. Mrštík přispíval do Zory, Ruchu, České revui a později i do Lumíru.

Část literárního díla vznikla v ojedinělé spolupráci s bratrem Aloisem. Nejdůležitějším výsledkem bratrské spolupráce je drama Maryša (1894), které bývá označováno za vrchol české realistické dramatické tvorby, o čemž svědčí dodnes časté uvádění na domácích jevištích. Bratrskou spoluprácí vznikla také kniha Rok na vsi, kde v devíti dílech popsali život otce Hrabůvky. Nadčasovou hodnotu si zachovala polemická brožura Bestia triumphans z roku 1897, ve které se věnoval otázkám ochrany památek. Obálku brožury nakreslila Zdenka Braunerová. Lyrickou notu si vyzkoušel v Pohádce máje. Příběh lehkomyslného studenta Ríší a jeho milované Helenky se stal klasickým díky filmovému zpracování režiséra Otakara Vávry z roku 1940. Prvky naturalizmu má jeho Santa Lucia. Jeho poslední a nedokončené dílo Zumři, jakoby předznamenalo následující tragédii.

Tvůrčí i osobní krizi vyřešil Vilém Mrštík 2. března 1912 sebevraždou.

Dílo

  • Santa Lucia – román

  • Pohádka máje – impresionistický román

    • Děj se odehrává v druhé polovině 19. stol. ve vesnici Ostrovačice. Pohádka máje vypráví o lásce Ríši a Helenky. Ríšu rodiče vyslali na studia do Prahy. Student však trávil čas vším možným, jenom ne učením. Rodičům tak nadělal pouze dluhy a starosti. Studií musel zanechat. Odjel ke strýčkovi farářovi do Ostrovačic. Zde se na plese seznámil s mladou mysliveckou dcerou Helenkou. Helenka byla velmi nesmělá, plachá a jemná. Svými vlastnostmi odporovala Ríšovu zahálení, slabé vůli a lehkomyslnosti. Jejich povahy se nevyhnuly ani drobnějším problémům a žárlivým konfliktům. Ríša jednou ve zlém odjíždí do Prahy, ale po návratu se s Helenkou usmiřuje a nakonec se spolu vezmou.

Témata, do kterých materiál patří