Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




14. Impresionismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (273 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zemřel na tuberkulózu

Literární činnost

Pro jeho sbírky je typická hudebnost.

  • Sokolské sonety -první básnická sbírka. Většinou se jedná o apelativní verše, ale jsou zde i dekadentní a impresionistické rysy

  • Pozdě k ránu

    • sbírka je zajímavá svoji zvukovou stavbou a melodií – tohoto dosahuje opakování slov a zvláštním rýmem. V těchto básních se snaží čtenáři vsugerovat nějakou náladu, využívá k tomu zvuku slov. Často ukazuje neskutečnou krajinu v době přechodu dne a noci. Básně jsou melancholické a smutné. Sbírka je typickou ukázkou českého symbolismu

    • Sbírka lyrických básní, často psaných v próze. Název pochází ze stejnojmenné první básně. Autor se v úvodu přiznává, že se snaží vytvořit dílo odlišné, a chce se tak oprostit od vlivu pokročilejších západních spisovatelů. Svou dekadentní poezií se pokouší o verše jemné, nové a zcela jiné oproti dosavadním. Z básní promlouvá tichý, snivý, melancholický, jemný a melodický tón. Hlaváček chce poznat a uchopit krásu, její nedosažitelné záhyby. Celkově mají básně dekadentní atmosféru, v níž nechybí pocit zasnění, ospalosti, mírné únavy a šerosti.

  • Mstivá kantiléna –básně jsou psány z pohledu člověka, který je ponechán napospas hladu. Symbol nachází postavách tzv. Geusů – tj. zchudlým potomků nizozemské šlechty ze 16. století

  • Žalmy – nábožensky laděná sbírka hymnických básní, stylizovaných do podoby biblických žalmů, nedokončeno

Marie Pujmanová (8. června 1893, Praha – 19. května 1958, Praha)

Marie Pujmanová, rozená Henerová byla česká spisovatelka a novinářka. Byl jí udělen titul národní umělkyně.

Její otec Kamil Henner byl univerzitním profesorem církevního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, později se myšlenkově rozešla s třídou ze které pocházela a věnovala se dělnické problematice. M. Pujmanová několikrát navštívila Sovětský svaz a tyto cesty velmi ovlivnily její myšlení. Od roku 1912 žila v Českých Budějovicích a vzala si syna zdejšího zámožného advokáta a politika V. Zátku. Manželství však nebylo šťastné a po jejím nervovém onemocnění skončilo rozvodem. Podruhé se provdala za Ferdinanda Pujmana. V roce 1932 podporovala stávku horníků v Mostě.

Přispívala do Rudého práva (kde se snažila působit na děti), Literárních novin, Lidových novin, Tribuny, Českého slova, Přítomnosti atd.

V 50. letech se stala jednou z hlavních propagátorek politických procesů. Např. žádala maximální tresty pro „zrádce“. Známý je její výrok: „Psovi psí smrt!“ Zároveň udělala maximum pro to, aby z vězení dostala svého syna, který chtěl se skupinou lidí utéci přes hranice.

Dílo

Počátky její tvorby jsou ovlivněny impresionismem, pozdější tvorba je již zcela pod vlivem socialistických myšlenek. Její tvorbu ovlivnil František Xaver Šalda a Růžena Svobodová. Později na ni velmi zapůsobil Julius Fučík.

Témata, do kterých materiál patří