Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




2.-ročník-Romantismus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Český jazyk - Literatura zápis o Romantismu

Romantismus

Cokoliv budeme dále konstatovat o romantismu, musíme přijímat s vědomím, že romantismus není pouhým uměleckým směrem, tedy další šuplíček v katalogu umění, ale že se jedná především o životní pocit, o postoj člověka. Je to nový způsob nazírání člověka na svět, jehož zrození není náhodné – jedná se o přirozenou reakci lidského ducha proti do té doby převažující studené racionalitě klasicismu.

Jestliže byl klasicismus uměním, které vyvěralo z rozumu a upřednostňovalo přísný řád, stal se romantismus uměleckým i myšlenkovým hnutím zcela protikladného ražení. Romantická estetika posunula do popředí nespoutaný a vášnivý cit, zákon symetrie byl vypuzen a nahrazen tvarovou bohatostí, uvolněností a bizarností.

Romantismus vs. Klasicismus

rozum x cit

řád x svoboda

symetrie x bizarnost

antika x gotika

společnost x jedinec

normy x nespoutanost

Charakteristika romantismu

1. Kořeny tohoto uměleckého proudu jsou pravděpodobně spojeny s nenaplněnými ideály Velké francouzské buržoazní revoluce. To, co nemohl přinést vlastní život, hledali umělci alespoň ve svém uměleckém proudu

2. Romantismus se ostře postavil proti klasicismu, proti jeho racionálnosti a normativnosti. Klasicismus nerespektoval člověka jako svobodné individuum, ale jako bytost, která se musí stále podřizovat něčemu nadosobnímu, jakýmsi absolutním zákonům

3. Romantismus je v jistém smyslu revoltou, je to preferování tvůrčí svobody a nezávislosti, ale také touha po harmonii s přírodou

4. Velkým inspiračním zdrojem romantiků se stala gotika, která svou tajuplností poskytovala dostatek námětů pro zpracování výtvarných i literárních děl

5. Romantismus navázal na tendence preromantismu 18. století – zejména pokud se týká citovosti, prožitku, fantazijních prvků atd.

Romantismus v literatuře

Mnozí autoři považovali rozpor mezi snem a skutečností za věčný, a proto hledali protiváhu v nějakém vyšším a hodnotnějším systému. Ve skutečnosti se však jednalo spíše o odklon (někdy se hovoří o úniku) do světa iluzorního, vymyšleného.

● část autorů nacházela pocity naplnění v historii (Scott)

● mnozí se upnuli k fantazijnímu světu (Hoffman)

● další unikali k legendám a mystice (Chateaubriand)

● jiní se odklonili od reality směrem k lidové tvorbě (Erben)

Oproti první skupině autorů se jasně vyhranilo několik jiných spisovatelů, kteří ve svém odporu ke skutečnosti byli zcela aktivní. Sami tak svým životem naplňovali romantické ideály a jasně a srozumitelně dávali najevo svůj nesouhlas. Jako příklad můžeme uvést Máchovu rozervanost nebo Byronův pesimismus.

Literární formy romantismu

Dominovala především próza (povídky, novely, romány), teprve potom lyrika (intimní, reflexivní). V romantismu se ale setkáváme s osobitým žánrem, a to tzv. byronskou básnickou povídkou (někdy se používá pojem poéma). Jedná se o lyrickoepický útvar, kdy dějový základ básnické povídky je prostoupen lyrickými prvky, popisy a reflexemi. U nás je nejslavnější Máchův Máj.

Témata, do kterých materiál patří