Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Král Lávra

RTF
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu RTF.

Autor:KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ

Název díla:KRÁL LÁVRA (1854)

Autor:

Karel Havlíček Borovský (31. října 1821 – 29. července 1856)

vlastním jménem Karel Havlíček. Přídomek „borovský“, kterým často podepisoval své články, je odvozen od jeho místa narození→ Borová u Přibyslavi

český básník, novinář, ekonom, překladatel a politik. Považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky.

Literárně řazen do realismu, politicky patří do tzv. generace národních buditelů.

jako devítiletý odchází na školu do Jihlavy, kde se učil němčině a také zde začal chápat národní rozdíly. Gymnázium studuje v Německém Brodě. Od roku 1838 studoval filozofii v Praze.

otec měl kupecký krám a malé hospodářství, matka z něj chtěla mít kněze

v 19ti letech vstoupil do semináře. Nesnesl přesný režim, dril, výuku v Boha, slepé opakování, viděl přetvářku, konzervatismus církve, proto odešel.

odjel do Ruska, pracoval jako vychovatel. Po roce se vrací - vychovával rozmazleného kluka. Zpočátku byl Ruskem nadšený, obdivoval zbožnost a houževnatou práci vědců - vystřízlivěl – viděl zacházení s mužiky, úroveň na venkově, alkohol.

redaktor a zakladatel Národních novin, které dosáhly velké popularity.

v roce 1848 po potlačení revoluce byl poprvé zatčen za rušení veřejného pokoje a pobuřování. Havlíček předvedl brilantní vtipnou a pohotovou obhajobu, díky níž byl porotou osvobozen. Nadšení lidé odnesli Havlíčka na ramenou až do hospody.

Havlíček byl vykázán z Prahy a po delší době hledání se i s rodinou usadil v Kutné Hoře. Zde vydával časopis Slovan, který vycházel 2x týdně. Žurnalistika ho uživila - první podnikatel v mediální oblasti. Slovan byl jediným veřejným časopisem proti vládě, vycházelo až 3 000 výtisků. Havlíčkovi bylo nabídnuto 4 000 zlatých, aby psal podle vládních představ – odmítl. Vydávání sám zastavil, aby předešel zákazu.

za svou novinářskou činnost je v letech 1851-1855 deportován do tyrolského Brixenu v rakouských Alpách, kde napsal skladby: Tyrolské elegie, Král Lávra  a Křest svatého Vladimíra. Zde mu bylo poskytnuto komfortní bydlení se služkou, Borovský však strádá po rodině, společenském životě a vlasti. Během návštěvy rodiny (manželka a dcera) se nejspíš nakazil tuberkulózou. Je mu povolen návrat do Prahy, kde krátce poté umírá.

na pohřbu Božena Němcová údajně položila na Havlíčkovu rakev trnovou korunu jako symbol mučednictví.

·další autorova díla

Epigramy

Tyrolské elegie (tj. nářek, žalozpěv) - popis Havlíčkova zatčení uprostřed noci v Německém Brodu. Osobní zážitky vyjadřuje ironicky a sarkasticky. Ponižuje rakouskou monarchii.

Křest svatého Vladimíra – Hlavním hrdinou je car, který potrestá boha Peruna za jeho neposlušnost, utopí ho v Dněpru.

Témata, do kterých materiál patří