Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Težká hodina

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.49 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Já nejsem žena, já jsem hrob. Dvě oči na mně stojí jako dvě svíčky co na podzim hoří za dušičky, a nikdo se nade mnou nemodlí. I žena chce svět lepší a jinačí a žena jen pláče, když ruce na to jí nestačí.

Balada o snu - Tématem je uskutečnění dělníkova snu o spravedlivějším světě. Jedná se o lyricko epickou báseň. Báseň věnovaná J.Seifertovi vypráví o mládenci jménem Jan a jeho milé Marii, kteří oba náleží do dělnické třídy. Vnímavý Jan tíživě vidí chudobu a rozdíly mezi bohatými a chudými a noc co noc se mu zdá o lepším světě. Ale ráno bylo vše pryč. Jana sen trápil a nemohl se ho zbavit. A tak se zeptal své dívky - Marie, jak by svůj sen měl zabít. . Marie mu vysvětluje, že se jí zdál sen o tom, že má muže. Když muže opravdu získala, sen se jí přestal zdát. Jedinou možností, jak se se snem vypořádat, je uskutečnit jej. Jednoho dne se rozhodne, že svůj život uskuteční cestou revoluce. V tento okamžik byl Jan zobrazen při proměně chlapce v muže – od snu přešel k činu a připojil se ke kolektivu těch, kteří trpěli sociální nespravedlností. Chtěl revoluci. Právě tím ale sen zabije.

Z fabrik a podkroví dělníci jdou, mezi nimi Jan a Marie, svatí drží v rukou lilie, muži kladiva a meče, když velké sny se zabíjejí, mnoho krve teče.

Musí se zabít, musí se žít, ruce jsou zbraně, srdce štít!

Balada o očích topičových - Jedna z nejznámějších Wolkerových básní vůbec, protože bývala protěžovaná minulým režimem. Hlavní postava básně, elektrárenský topič Antonín, oslepne v důsledku své práce (přikládá do pece a dívá se do plamenů), jeho odkaz ho však přežívá v podobě práce a elektřiny, která usnadňuje lidstvu život. Antonín již pětadvacet let přikládá do kotle a to i v noci, kdy jiní spí. Jeho žena si všimne, že má něco s očima a Antonín za svou tvrdou práci u pece oslepne a poté umře. Zanechá po sobě ženu s dítětem. Antonínova zoufalá žena vidí příčinu manželova neštěstí v jeho nelehkém zaměstnání. Výsledek jeho těžké a namáhavé práce však po něm zůstává. Báseň končí oslavou práce, která vytváří nesmrtelné hodnoty pro všechny lidi.

Antonín rukama, jež nad oheň ztuhly, přikládá plnou lopatu uhlí, a že jenom z člověka světlo se rodí, tak za uhlím vždycky kus očí svých hodí a oči ty jasné a modré

jakKvětiny v praméncích drátů nad městem plují, v kavárnách, v divadlech, nejraděj nad stole rodiny
v radostná světla se rozsvěcují.

***

Dělník je smrtelný, práce je živá, Antonín umírá, žárovka zpívá: Ženo má, - ženo má, neplač!

Tvář za sklem - Vypráví o kavárně Bellevue, kde se schází společenská smetánka oddělená od reálného vnějšího světa. Sedí zde bohatí lidé a veselí se. Za okny se objeví tvář chudého muže, jehož pohledem se stoly změní v mramorové náhrobky, úsměvy strnou v mrtvolné tváře. Takto odsuzuje vyšší třídu. Jeho odraná tvář upozorní boháče na rozdílnou situaci "tam" a "venku". Jeho pohled jakoby se proměnil v dýku a z pocitu nenávisti zabíjí živé lidí. V této básni je postavena do protikladu bída a lhostejnost přepychu.

Témata, do kterých materiál patří