Ontogeneze
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Sociální chování – imponování
-
Objevuje se při setkání dvou cizích psů, začleňování nového psa do společenství v psinci.
-
Při imponování stojí psi nebo se kolem sebe pomalu pohybují, mají zdviženou hlavu, nohy napjaty, ocas nahoře a ztuha jim vrtí. Všechny pohyby jsou napjaté a strnulé. Pohled je upřený mimo protivníka – tímto se imponování liší od všech hrozeb.
Imponování je nenásilná demonstrace síly – jeho účelem je dosažení respektu.
Pes imponuje jen soupeři, jehož sociální hodnost je blízká jeho vlastnímu postavení, proto nikdy neimponuje štěňatům a mladým psům.
Pravé imponování je agresivně laděné. Známé je však imponování s defenzivním charakterem – nastavování krku. Je to uklidňující gesto – má tlumivý účinek na agresivitu druhého jedince.
Sociální chování – protestní chování
-
Pes protestuje proti narušení individuální vzdálenosti, proti přímému agresivnímu útoku atd.
-
Rozlišujeme dvě formy protestního chování
-
Reaktivní protestování – odpověď na nevhodné chování partnera
-
Spontánní (provokativní) protestné chování – u submisivního zvířete je známkou sociální expanze. Při provokativním protestování vyhledává podřízený pes příležitost k vyjádření agresivity.
Základem postojů protestního chování je obranná hrozba – liší se ale „ukazováním zubů“ (pes zvedá horní pysk a ukazuje zuby), nebo vyšší formu „ukazováním chrupu“ (otevřená tlama, zdvižený horní pysk), zvíře kňučí nebo ječí. Obranná hrozba může být doplněna chňapnutím.
Sociální chování – pokorné chování (podřízenost)
-
Toto chování je typické pro situace, kdy zvíře uznává nadřazenost partnera, nebo oprávněnost protestu.
-
Pokorné chování snižuje agresivitu útočícího jedince.
-
Typickým příkladem pokorného chování je zvedání tlapky – u dospělých podřízených zvířat je výrazem pokory – patří mezi smířlivá gesta. Použije-li výrazy a gesta pokorného chování nadřízený (dominantní) jedinec, nazýváme je uklidňující gesta.
-
Zvedání tlapky se vyskytuje i ve vztahu psovod a pes – je výrazem podřízenosti, ale také třeba prosba o pamlsek.
Další výraz pokorného chování je olizování. Poprvé se objevuje v žebravém chování štěňat vůči rodičům. Pes po návratu psovoda ho vítá a olizuje mu obličej – jednoznačně smířlivé gesto.
Aktivní submise (podřízenost)
Toto chování není motivováno strachem, ale snahou o přátelský kontakt s partnerem. Nejtypičtějším projevem aktivní podřízenosti je spontánnost. Aktivní podřízenost splývá u psů s tzv. zdravením.
Podřazený jedinec se přibližuje k partnerovi ve skrčeném postoji, vrtí ocasem nebo zadkem, pokouší se nadřazenému olíznout tlamu nebo čenich, zvedá přední tlapy.
S aktivně podřízeným postojem se psovod setkává u psa, když jej pes vítá při návratu.
Pasivní submise (podřízenost)
Často reakce na přiblížení dominantního jedince, slabý pes se cítí být ohrožen silným jedincem
Pasivní podřízení vyjadřuje pes nastavením hrdla ve stoje, vystavením slabiny, přitisknutím se k zemi. Pes se při pasivním podřízení nehýbe, nebo je jsou jeho pohyby krátké a tuhé. Ocas je při pasivním podřízení v různém stupni vtáhnut mezi nohy, uši a pysky jsou staženy dozadu. Podřazené zvíře v extrémním pasivním podřízení leží na zádech a ukazuje břicho s ocasem stočeným mezi zadníma nohama a ušima sklopenýma dozadu na hlavu.