Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




První republika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (278.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

I. československá republika

Seminární práce

Úvod- vznik československého státu 3

Obyvatelstvo 5

Hospodářství 6, 7

Politika 8, 9, 10

Praha 11

Památky 12

Použitá literatura 13

Zajímavosti 14, 15

Úvod- vznik Československé republiky

Po neúspěchu posledních dvou pokusů o záchranu rakousko-uherské říše (žádost o svolání mírové konference na základě Wilsonových 14 bodů z února 1918, kterou Wilson odmítl, a manifest císaře Karla I., jímž se 16. října bezúspěšně obrátil k národům monarchie s návrhem federalizace) bylo zřejmé, že habsburská říše má na kahánku.

28. října v 9 hodin obsadili zástupci Národního výboru zásobovací centrálu-Obilní ústav.

Oznámení o Andrássyho nótě bylo vyvěšeno na Václavském náměstí, Pražané zareagovali jednoznačně: Rakousko-Uhersko kapitulovalo, Češi jsou svobodní. Na ulicích zavlály černobíle prapory a trikolory, občané strhávali z čepic vojáků nenáviděné odznaky- „karlíčky“, štíty s dvouhlavými orly se ocitaly na dlažbě.Ještě téhož dne převzal Národní výbor funkci prozatímní vlády. V jehož čele stálo 5 politiků, Alois Rašín, Antonín Švehla, František Soukup, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár, kteří jsou označováni jako „muži 28. října“. V šest hodin večer vydal Národní výbor první zákon, jenž dostal jméno Zákon ze dne 28. října zřízení samostatného státu československého. Stálo v něm: „Samostatný stát československý vstoupil v život…

Slováci se připojili k vyhlášení samostatného státu 30. října 1918 na shromáždění v Turčiaském Sv. Martině.

13. listopadu 1918 byla přijata prozatímní ústava. O den později se konalo první zasedání Národního shromáždění, na němž byli Habsburkové zbaveni vlády a bylo přijato usnesení o republikánské formě státu. Prezidentem byl zvolen T.G.Masaryk, předsedou první vlády se stal K.Kramář. Národní shromáždění přijalo první dva zákony- zákon o osmihodinové pracovní době a zákon o rušení šlechtických titulů. Následovaly další důležité zákony: všeobecné volební právo pro ženy, právo na placenou dovolenou a schválení podpory v nezaměstnanosti.

18. ledna 1919 byla v Paříži zahájena konference, jež měla připravit mírovou smlouvu, která by definitivně uzavřena 1. světovou válku. Konference probíhala na zámku Versailles poblíž Francie.Československou delegaci vedli Karel Kramář a ministr zahraničí Eduard Beneš. Konference schválila vyhlášení Československé republiky, rozprostírající se na území historických zemí Koruny české (Čech, Moravy a Slezska) a části Horních Uher (Slovensko a Podkarpatská Rus).

Sudetští Němci , žijící především v pohraničních oblastech nového státu, byli z nového státního uspořádání rozčarováni. Dne 29. října 1918 vyhlásili provincii Deutchböhmen jako součást nového rakouského státu Deutch Österreich. Zahrnovala území od Tachova a Chebu přes Mostecko a Liberecko přes Orlické hory. Dne 30. října 1918 vznikla provincie Sudetenland na území severní Moravy a Českého Slezska a 3. listopadu 1918 další dvě provincie, Böhmerwaldgau v oblasti Českého lesa a Šumavy a Deutchsüdmähren na jížní Moravě. Kromě čtyř provincií měla být k Rakousku připojena také města Brno, Olomouc a Jihlava se silnou německou menšinou. Pokus o odtržení těchto provincií, vytvořených přibližně v prostoru budoucích obsazených území po mnichovském diktátu, se však nezdařil, Dosavadní snahy sudetských Němců o odtržení definitivně ukončila saitgermainská mírová smlouva z roku 1919.

Témata, do kterých materiál patří