Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sparta

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.68 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Politický sistém

Politický systém Sparty byl v porovnání s aténským mnohem jednodušší a více stabilní, jeho jednoduchost a stabilita byla vykoupena na úkor demokratičnosti. Do spartského politického systému byl zapojen každý muž starší třiceti let. Ten se automaticky stal členem Apella – shromáždění, které volilo takzvanou radu starších a schvalovalo či zavrhovalo navržené zákony.

Rada starších – Gerusia – byla zákonodárným orgánem Sparty, byla tvořena 28 členy – geronty. Což byli muži starší šedesáti let, kteří byli voleni shromážděním. Členství v Gerusii bylo doživotní, jedinou možností odvolání geronta, bylo nařčení z vlastizrady. Součástí Gerusie byli 2 králové: Basileové.

Basileové představovali moc výkonnou. Pozice basileů byla vždy obsazována párově. Každý král zastupoval jeden ze dvou tradičních aristokratických rodů a jeho funkce byla tedy dědičná. Dva králové byli pojistkou proti absolutistickému převzetí moci a zároveň tento systém umožňoval vyslat jednoho krále s armádou, zatímco druhý král vládnul ve Spartě. Heilóté se ve větším měřítku vzbouřili proti sparťanům pouze jednou, a to 7. století př.n.l. . Toto povstání poukázalo na nedostatky spartského politického života a vedlo k doplnění politických orgánů o tzv. dohlížitele – efory. Sbor eforů byl volen apellem na dobu jednoho roku, sestával z pěti občanů, jejichž úkolem bylo kontrolovat činnost králů a dodržování zákonů. Zřízením eforského úřadu se politický vývoj Sparty zastavil. Spartský politický fungoval až do zániku Sparty v helénském období.

Zdroj: Dějiny evropské civilizace

Témata, do kterých materiál patří