Studená válka
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Studená válka v Asii
Čína
1945 – obnovená občanská válka mezi komunisty (vedeni Mao Ce – tungem) a nacionalisty (vedeni generálem Čankajškem).
Převahu získali komunisté a roku 1949 obsadili Peking – vyhlásili Čínskou lidovou republiku v čele s Maem. ČLR se stala součástí východního bloku. Zbytky Čankajškovy armády se uchýlily na ostrov Taiwan – vyhlášena Čínská republika v čele s Čankajškem (podporována USA).
Velký skok
Maova snaha o radikální přeměnu hospodářství země, snaha dostihnout vyspělé průmyslové státy v co nejkratším čase. Tvorba lidových komun ve kterých probíhala průmyslová i zemědělská výroba.
naprostý neúspěch – kolaps hospodářství, propuknutí hladomoru (38. mil. mrtvých).
Zhoršení vztahů se SSSR
Mao Ce-tung odmítl Chruščovovu kritiku Stalinova kultu osobnosti, SSSR odmítl dodat Číně technologii jaderné zbraně – zhoršení vzájemných vztahů. V roce 1969 vzájemné pohraniční srážky na řece Ussuri.
Problematika Tibetu
obsazen čínskou armádou – 1950. Nejvyšší představitel tibetského lamaismu (dalajlama) uprchl během povstání proti čínské nadvládě v roce 1959 do Indie. Čínsko-indický pohraniční konflikt o Tibet.
Kulturní revoluce 1965 – 1969
zahájena Mao Ce-tungem. Boj proti stranické byrokracii, prosazovány radikální společenské změny – mobilizace mládeže, studentů do tzv. Rudých gard. Hlavním ideovým zdrojem „Rudá knížka“ – soubor Maových výroků a citátů. Čistky, zatýkání a teror. Ničení všeho starého – památek, muzeí, buddhistických klášterů. Země se dostala do naprostého hospodářského rozvratu a chaosu.
Po Maově smrti nastupuje vedení v čele s Teng Siao-pchingem, které se snaží o modernizaci Číny a konsolidaci jejího hospodářství
Korejská válka 1950 – 1953
do konce 2. světové války Korea okupována Japonskem.
jižní část Korejského poloostrova osvobozen americkou armádou, severní část SSSR (rozděleno 38. rovnoběžkou).
v roce 1947 byla na severu vytvořena komunistická Korejská lidově demokratická republika v čele s Kim Ir-senem, na jihu Korejská republika podporovaná USA.
Kim Ir-sen chtěl ovládnout celý poloostrov a žádal a podporu Stalina, ten ale odmítl poskytnout přímou vojenskou podporu.
červen 1950 - útok severokorejských vojsk a na jih. Rychlý postup na jih. Rada bezpečnosti OSN označila KLDR za agresora, zásah proti KLDR veden USA a dalšími státy západu.
Vedením vojenských sil pověřen McArthur. Mezinárodní sbory se vylodili u Inčchonu - severokorejská armáda se musela z jihu stáhnout zpět a boje se přenesly na území KLDR.
do války zasáhly čínské jednotky (Mao se obával postupu Američanů až do Číny a vyslal na pomoc Koreji milion dobrovolníků). Fronta se v roce 1951 ustálila zhruba na původní hranici.
příměří podepsáno v červenci 1953 v Pchanmundžonu. Potvrzení hranice na 38. rovnoběžce mezi oběma státy. Příměří trvá dodnes (neuzavřena mírová smlouva).