Studená válka
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Jednání o odzbrojení
od konce 60. let – první jednání mezi SSSR a USA o omezení počtu jaderných zbraní – smlouva SALT I, II podepsané v sedmdesátých letech.
Konference KBSE v Helsinkách – 1975
SSSR – chtěl navázat hospodářskou spolupráci se Západem a zajistit svou nadvládu na východní Evropou ratifikací současných hranic v celé Evropě, Západní státy – chtěly jednat také o otázkách lidských práv a svobod. SSSR se zavázal dodržovat lidská práva svých občanů – vedení SSSR bralo tento slib jako formální záležitost a nemínilo ho dodržovat.
Ostpolitik
kancléř SRN Willy Brand – snaha o navázání lepších vztahů se zeměmi východního bloku – se SSSR, s Polskem, NDR, s Československem.
Zhoršení vztahů západ-východ koncem 70. let
SSSR
nedodržování dohod z Helsinek, týkajících se lidských práv. Snaha posílit své pozice v oblastech třetího světa – sovětská ekonomická, vojenská pomoc, sovětští poradci v řadě států. Ustaveny vlády pod sovětským vlivem v Angole, Mosambiku.
rozmístění raket v Evropě a v Asii
1979 – vojenská operace na podporu prosovětské vlády v Afghánistánu.
USA
rozmístění raket v Evropě. Bojkot olympijských her v Moskvě 1980 ze strany západu, v Los Angeles 1984 ze strany východu, nové kolo zbrojení. Nový vojenský program prezidenta R.Reagana označovaný jako „hvězdné války“
Nástup Gorbačova v SSSR
snaha omezit závody ve zbrojení se Západem, které vyčerpávaly ekonomiku SSSR – jednání o odzbrojení – 1987 – dohoda mezi Gorbačovem a Reaganem o stažení raket z Evropy a Asie, v roce 1988 se sovětská armáda stáhla z Afghánistánu