Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kryptoměny, Virtuální měna Bitcoin_seminární práce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (126.11 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • Ethereum

    • Kód: ETH (ether)

    • Zakladatel: Vitalik Buterin

    • Rok založení: 2015

Ethereum je open-source platforma založená na decentralizované databázi, tzv. blockchainu, který chrání před neoprávněným zásahem z vnější i z vnitřní strany.

Ethereum není kryptoměna v pravém slova smyslu slova, jako je třeba Bitcoin a jeho deriváty. Ethereum je v první řadě decentralizovaná platforma, nebo chcete-li decentralizovaný virtuální počítač – EVM (Ethereum Virtual Machine), který běží na několika tisících zařízeních, tzv. nodech (uzlech). K transakcím se zde používá token se zkratkou ETH, pod kterou jej najdete na burzách.

  • Litecoin

    • Kód: LTC (litecoins)

    • Zakladatel: Charles Lee

    • Rok založení: 2011

Litecoin, čtvrtá největší kryptoměna, je klonem Bitcoinu, ovšem s větším množstvím jednotek a trochu jinak nastaveným protokolem. Nepřinesl mnoho změn, ovšem stal se velice populárním.

  • Ripple

  • Kód: XRP (ripples)

  • Zakladatel: Ryan Fugger

  • Rok založení: 2012

Ripple je protokol podporující téměř jakoukoliv jednotku, nejen měnovou, ale i komoditní nebo jakoukoliv jinou reprezentující nějakou hodnotu (např. body z věrnostního programu či mobilní minuty).

MOŽNÁ RIZIKA VE SVĚTĚ KRYPTOMĚN

Kurz Bitcoinů zůstává nestabilní, polo anonymita transakcí aplikuje dohledatelnost konkrétních nákupů a prodejů – to vede k možnému zneužití Bitcoinu jako měny pro nezákonné aktivity. Se zamítnutými převody peněz z bankovního účtu na burzu kryptoměn se může setkat i část Čechů. Úřady obecně varují, že digitální měny mohou sloužit financování terorismu a dalších nelegálních aktivit s využitím takzvaného Darknetu, tedy běžně nepřístupných a šifrováním skrytých koutů internetu. Mezi rizika patří také útoky hackerů, kteří dokázali vykrást nejednu bitcoinovou burzu. Vůbec největší bitcoinová krádež se odehrála v únoru 2014, kdy z burzy MtGox zmizelo 850 tisíc Bitcoinů.

"Svobodné peníze" ale kladou na své držitele nové nároky. Sami za ně nesou kompletní odpovědnost. Ztratí-li "klíče" ke své elektronické peněžence nebo odešlou-li digitální měny na špatnou adresu, žádná instituce jim prostředky nevrátí. Člověk je sám sobě vlastní bankou.

Lidé musí dbát i na ochranu svého počítače či mobilního telefonu před útoky hackerů. Řešení v podobě držení kryptoměn na burze také není dokonalé, online tržiště mohou zkolabovat či se stát terčem sofistikovaných kyberútoků.

Asi nejznámější a nejvíce kritizovanou vlastností virtuálních měn je jich vysoká volatilita. Není žádnou výjimkou, že se měnový kurz virtuální měny může během dne změnit řádově o několik jednotek až desítek procent. Měnový kurz je vytvářen na základě nabídky a poptávky po virtuální měně. V budoucnu by tento problém mohlo částečně vyřešit rozšíření virtuálních měn mezi širší okruh uživatelů.

Témata, do kterých materiál patří