Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kryptoměny, Virtuální měna Bitcoin_seminární práce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (126.11 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

virtuální měna

HISTORIE KRYPTOMĚN

Bitcoin je decentralizovaná, virtuální měna, která vznikla v roce 2009. Před rokem 2008 téměř nikdo nevěděl a nemluvil o kryptoměnách. Nikdo až na člověka ukrývajícího se pod pseudonymem Satoshi Nakamato, který je autorem algoritmu první kryptoměny na světě zvané Bitcoin. Vzniku Bitcoinu, respektive jeho představení veřejnosti, předcházel článek publikovaný v roce 2008 s názvem „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System“, který byl vytvořen anonymně a měl podobu otevřeného kódu. Ze začátku nevypadalo, že bude mít moc velký úspěch, neboť v dalších dvou letech se v kódu prováděly různé změny menšího charakteru a Bitcoin se tak prodával za méně než haléř.

Satoshi Nakamoto, u kterého se dosud nepodařilo potvrdit jeho skutečnou identitu, ve svém článku také udává definici Bitcoinu. Nakamoto v něm hned v úvodu říká, že Bitcoin je taková kryptoměna, která funguje na principu peer-to-peer sítí a umožňuje platby přes internet, které by však pro své uskutečnění nepotřebovaly žádnou třetí stranu, v tomto případě tedy žádnou finanční instituci, která by tuto platbu zprostředkovala.

První dochovaný nákup za Bitcoiny byl v roce 2010; dvě pizzy za 10 tisíc Bitcoinů. Kryptoměny vznikaly původně jako programátorský teoretický koncept decentralizované, nepadělatelné a neovlivnitelné měny, oddělené od jednoho konkrétního subjektu, který měnu ovlivňuje.

KRYPTOMĚNY A SOUČASNOST

Kryptoměny se v současnosti řadí čím dál tím více k popularitě. Mnohdy se však zapomíná na skutečný význam virtuálních měn, což jsou rychlé a levné online platby po celém světě. Platby jsou zcela anonymní a bezpečné. Díky anonymitě se Bitcoiny používají k nákupu drog, zbraní, padělaných dokladů, kradených věcí, a dokonce i nájemných vražd. Kryptoměny jsou stále ve vývoji a mají své nedostatky. V České republice se na virtuální měnu nahlíží jako na nehmotný majetek. Bitcoiny podle České legislativy nesplňují některá kritéria bezhotovostních peněžních prostředků a ani elektronických peněz. Od roku 2024 se počet získaných Bitcoinů sníží a dál se bude limitně snižovat. Počítá se, že celkový počet Bitcoinů v síti se zastaví na sumě 21 milionů. Růst Bitcoinů se zpomaluje, a tak k celkovému vytěžení by mělo dojít v roce 2140. Počet bitcoinových transakcí neustále roste, v současné době se pohybuje mezi 200.000 až 350.000 transakcemi denně.

Bitcoiny mohou být uloženy v počítači ve formě souboru na pevném disku s peněženkou nebo uschovány pomocí služby třetích stran jako jsou burzy a směnárny. Dále pro bezpečnější uchování Bitcoinů se používají hardwarové peněženky jako jsou např. TREZOR (od českých vývojářů) a Ledger.

PŘEHLED KRYPTOMĚN

Většina lidí zná pouze a jen klasický Bitcoin, ovšem druhů kryptoměn je celá řada. Za nejznámější se považují tyto tři:

Témata, do kterých materiál patří