Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Peníze, trh peněz

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (38 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Spekulační motiv

Ze spekulačního motivu držíme peníze pro to, abychom je mohli v budoucnu výhodně investovat, lépe zhodnotit.

V ČR 2 stupňová bankovní soustava

Komerční banky

Hlavními činnostmi komerčních bank je získávání finančních prostředků (ve formě vkladů) a poskytování úvěrů.

Tvorba bankovních peněz

Tvorbu bankovních peněz můžeme zaznamenat buď na účtech banky prvního až x-tého stádia nebo ji můžeme spočítat podle jednoduchého vzorce.

Zaznamenáme-li tvorbu bankovních peněz na účtech jednotlivých bank, budeme pracovat s „téčky“, která známe z účetnictví. V nejjednodušším případě budeme na stranu aktiv zaznamenávat rezerv a půjčky, na stranu pasiv pak vklady. Rezervami zde rozumíme zejména povinné minimální rezervy stanovené centrální bankou. Komerční banky samozřejmě mohou dobrovolně držet rezervy vyšší. Nesmí však držet rezervy nižší!

Trh peněz

Nabídka

Nabídka peněz je kontrolovaná centrální bankou. Nabízené množství peněz je peněžní zásoba obíhající určitou rychlostí. Cenou peněz je úroková míra. Nabídka peněz je buď vertikální, nebo pozitivně skloněná. Jako vertikální ji kreslíme tehdy, drží-li banky rezervy přesně na úrovni, kterou po nich požaduje centrální banka. V případě ČR tedy 2%. Jako pozitivně skloněnou ji zobrazujeme tehdy, drží-li banky vyšší než jim nařizuje centrální banka.

Poptávka

  • Poptávkou po penězích ekonomie rozumí sklon ekonomických subjektů držet svá aktiva v peněžní podobě = dávat držbě peněz přednost před jinými, méně likvidními aktivy či druhy majetku – např. dluhopisy, akciemi, nemovitostmi atd.

  • Důvodem poptávky po penězích je jejich likvidita.

  • Na peněžním trhu platí, že tržní cena peněz (úroková míra) odpovídá průsečíku křivky poptávky po penězích a peněžní nabídky.

Témata, do kterých materiál patří