Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Fyzika - skripta

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (5.44 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Všechny planety rotují kolem své osy ve stejném smyslu, v jakém obíhají kolem Slunce. Venuše rotuje naopak a Uran má osu rotace v rovině oběžné dráhy.

Hvězdný den: doba, za kterou se Země otočí dokola vzhledem ke hvězdám (23 h 56 min)

Sluneční den: doba, za kterou se otočí do stejné polohy vzhledem ke Slunci (24 h)

  1. Slunce

Hmotnost je a poloměr , hustota

Ve Slunci probíhají termonukleární reakce – do prostoru se uvolňuje energie. Teplota nitra je asi a teplota povrchu je – Slunce je plazma.

Vzniklo asi před 4,7 miliardy let z oblaku plynů H a He. Místo s větší hustotou přitahovalo látku a ta se vzájemnými nárazy zahřívala. Při dostatečné teplotě začaly probíhat reakce.

  1. Merkur

Protože je Merkur malý a obíhá blízko u Slunce, je jeho rotace bržděna Slapovými silami (části planety, které jsou blíže ke Slunci, jsou přitahovány většími silami než ty, které jsou od Slunce dál) – doba rotace je 58,65 dne.

Teploty se pohybují od 430°C ve dne až do –170°C v noci.

Protože má Merkur slabou přitažlivost, nemá atmosféru a povrch je pokryt krátery.

  1. Venuše

Po Slunci a Měsíci je nejjasnější planetou. Protože je to vnitřní planeta, vidíme její fáze (jako u Měsíce). Doba rotace je 243 dní opačným směrem než u ostatních planet.

Atmosféra je asi 80 km vysoká a obsahuje plyny CO2, H2O, SO2 a mraky aerosolů H2SO4, HCl, HF, HFSO3. Atmosférický tlak je asi 90x větší než na Zemi.

Teplota je 470°C ve dne i v noci, což je způsobeno skleníkovým jevem – v atmosféře Venuše je hodně CO2, H2O, SO2 (skleníkové plyny), které částečně pohlcují infračervené záření, které Venuše vyzařuje, proto Venuše více energie přijímá, než vyzařuje a teplota roste.

  1. Země

Poloměr je 6 378 km, hmotnost a hustota 5 500 kgm–3.

Nitro Země zkoumáme pomocí seizmických vln (infrazvukové vlny) vznikajících při zemětřesení.

Vnější jádro je pravděpodobně kapalné a vnitřní jádro tuhé (5 000°C). Je tvořeno převážně železem, které způsobuje magnetické pole Země. Zdrojem energie uvnitř Země jsou radioaktivní přeměny.

Zemská kůra je tvořena litosférou a astenosférou. Litosféra je nejsvrchnější vrstva pláště – 12 desek, které se velmi pomalu pohybují (pohyb kontinentů, nárazy vznikají pohoří, zemětřesení). Astenosféra je v hloubce více než 100 km – velký tlak a teplota – materiál se chová jako plastická látka. Zdola je zahřívána a shora ochlazována – proudění (pohyb litosféry).

Atmosféra je složena z N2 (78%), O2 (21%) a zbytek jsou CO2 (jeho podíl se stále zvyšuje) a další. Skládá se z troposféry (11 – 14 km, 90% hmotnosti, teplota s výškou klesá – proudění vzduchu – konvekce), stratosféry (15 – 60 km nad Zemí, teplota s výškou stoupá, vyskytuje se ozón – O3 – pohlcuje UV záření) a ionosféry (nad 60 km, slabě ionizovaný plyn – kosmickým zářením, vodivost).

Témata, do kterých materiál patří