Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vybrané kapitoly ze středoškolské fyziky - Pro přípravný kurz k přijímacím zkouškám z fyziky na DFJP Univerzity Pardubice - Elektřina a magnetizmus

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (575.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ve speciálně případě, když bude práci konat síla v homogenním elektrickém poli (jež bude mít intenzitu E = konst.) bude velikost vykonané elektrické práce při přenášení náboje q z bodu A do bodu B rovna

We = Fe.d = q.E.d , (6.4)

kde d je vzdálenost mezi body A a B naměřená ve směru siločáry tohoto homogenního pole (viz vedlejší obr. 6.5).

Vykonáním této práce We se přitom změní hodnota polohové (potenciální) energie ∆Ep náboje q v elektrickém poli intenzity E tak, že platí

We = ∆Ep .

Jelikož velikost vykonané práce We a tudíž i jí odpovídající změna potenciální energie ∆Ep závisí na velikosti přemisťovaného náboje q , je vhodné zavést další fyzikální veličinu, jež by elektrické pole popisovala obecněji (podobně jako intenzita) a na velikosti přenášeného náboje už nezávisela. Touto veličinou je elektrický potenciál ϕe .

Potenciál elektrického pole (elektrický potenciál) ϕe je skalární fyzikální veličinou odvozenou z práce konané v daném elektrickém poli. Vykonáme-li na určité dráze při přemísťování náboje q elektrickou práci We , je rozdíl potenciálů mezi výchozím a konečným místem dán jednoduchým poměrem

∆ ϕe = . (6.5)

Jednotkou elektrického potenciálu v soustavě SI je jeden volt (V). Položíme-li ve výchozím místě A potenciál ϕeA = 0 V, bude pak výše uvedený vztah udávat přímo hodnotu elektrického potenciálu v koncovém bodě B.

Rozdíl potenciálů v elektrickém poli se nazývá elektrické napětí U; stejně jako elektrický potenciál ϕe má i tato fyzikální veličina jednotku jeden volt (V). V homogenním elektrickém poli pak musí platit (budeme-li postupovat ve směru siločáry)

U = E . d . (6.6)

Příklad:

Na proton, jenž byl původně v klidu, začne působit homogenní elektrické pole tak, že na dráze dlouhé 22 cm získá rychlost 320 km.s-1. Jaká je velikost intenzity E elektrického pole a jakým potenciálovým rozdílem proton na dané dráze prošel? Náboj protonu je elementární (q = e), hmotnost této částice je 1,67.10-27 kg.

V homogenním elektrickém poli působí na náboje síla stálé velikosti i směru ⇒ částice nesoucí náboj se pohybuje s konstantním zrychlením (rovnoměrně zrychleně nebo zpomaleně).

Zrychlení protonu v našem případě má velikost

a = 2,3.1011 m.s-2 .

Toto zrychlení mu udílí elektrická síla Fe, jejíž velikost určíme z druhého Newtonova pohybového zákona (ze zákona síly):

Fe = mp.a = 1,67.10-27 kg . 2,3.1011 m.s-2 = 3,8.10-16 N .

Hledaná velikost intenzity elektrického pole pak bude

E = = 2 400 V.m-1 = 2,4 kV.m-1 .

Jestliže proton získal uvedenou rychlost na dráze délky 0,22 m, pak přitom musel projít potenciálovým rozdílem (neboli byl urychlen napětím) přibližně

∆ϕ = U = E . d = 2 400 V.m-1 . 0,22 m = 530 V .

Příklad můžeme ale vyřešit ještě jiným postupem. Tím, že elektrická síla Fe vykonala na zmíněné dráze na nabité částici práci We , byl proton urychlen a změnil tedy svou pohybovou (kinetickou) energii Ek . Musí přitom platit:

Témata, do kterých materiál patří