Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Jak nová politická hnutí ovlivňují Evropu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (64.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Podobně smýšlející strana vznikla v roce 2014 ve Španělsku. PODEMOS se ve volbách do Evropského parlamentu umístilo na čtvrtém místě s 8% hlasů, kde byl, mimo jiné zvolen i předseda strany Pablo Iglesias. Strana se v parlamentu přidala ke skupině Evropská sjednocen levice a Severská zelená levice5. Její součástí je i již dříve zmiňovaná SYRIZA. V lokálních parlamentních volbách o rok později skončilo PODEMOS třetí. PODEMOS můžeme vnímat jako protipól právě řecké SYRIZY. Tyto radikálně levicové strany se snaží o prosazení stejných nebo podobných změn na národní ale i na mezinárodní úrovni a to prostřednictvím jejich existence v europarlamentu. Za důvod náhlého zvýšení atraktivity a popularity těchto stran bych označila hlavně celosvětovou ekonomickou krizi, která zasáhla Evropu v roce 2008. Španělsko kvůli této krizi velice utrpělo. Nezaměstnanost vzrostla k necelým 20 %. V Řecku se k celosvětové krizi přidala dluhová krize v roce 2009, která byla důsledkem jednání řeckých vlád. V obou případech nastal tedy ideální okamžik pro populisticky a levicově orientované politické strany.

SYRIZA

Název této řecké politické strany znamená Koalice radikální levice. Strana byla původně založena jako koalice levicových stran, a to v roce 2004. Ideologicky zastává levicový populismus, euroskepticismus, demokratický socialismus a antikapitalismus. Současně nejsilnější stranu v Řecku vede Alexis Tsipras, který byl zároveň do roku 2015 předsedou vlády. Podle analýzy The Guardian jsou pravicový a levicový populismus v Evropě trvale na vzestupu, především od světové ekonomické krize v roce 2008 a od uprchlické krize v roce 2015. Příznivci populismu, včetně Alexise Tsiprase, zastávají názor, že populismus je přirozenou součástí demokracie, a to hlavně kvůli zastávání se a chránění zájmů obyčejných lidí. Opačný názor tvrdí, že populisté zpochybňují pravdivost médií (především těch veřejnoprávních), justiční moc nebo práva menšin a tím pomalu ruinují demokratické hodnoty. Důkaz, že SYRIZA vykazuje znaky populistické strany můžeme najít hned v jejich kampaňovém videu z roku 2015. Tsipras hovoří o tom, jak dává občanům Řecka konečně naději, kterou si po tak dlouhé době neschopných a rychle se střídajících vlád zaslouží. Jedním z jeho cílů je získat většinu v parlamentu, aby SYRIZA mohla něco změnit a podílet se tak na utváření idylického snu o řecké prosperující ekonomice bez dluhů. V projevu nechyběla ani slova zastávající se lidí napříč společenskými třídami od farmářů, přes střední třídu až po mladé muže a ženy. Slogan „Hope is on the way“ perfektně vystihuje cestu, jakou se SYRIZA vydala při oslovování voličů. Zajímavostí je, že kampaň oslovila i vzdělanější část populace a podporu ji vyjádřila i řada Anglických univerzit, jejichž absolventy jsou někteří členové strany.

Témata, do kterých materiál patří