HWE_11-20
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
-
První, označené jako A, jsou mnohavidové optické kabely se stupňovitým indexem lomu. Druhé (B) jsou mnohavidové optické kabely s gradientním indexem lomu a poslední kabely označené jako C jsou kabely jednovidové.
-
Výhodou optických kabelů je vysoká EMS a minimální útlum světelného paprsku, čímž se dají použít a také se využívají pro přenos na velké vzdálenosti. Další výhody jsou také elektrická izolace a větší bezpečnost – optická vlákna se dají hůře odposlouchávat než rozvody metalické. Nevýhoda je obtížnější připojování a také složitější montáž (kabel nesmí být příliš ohýbán nebo dokonce zlomen). Nezanedbatelnou nevýhodou je také cena, která je vyšší než u předešlých dvou technologií.
19. AKTIVNÍ PRVKY POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ
-
Aktivní prvek:
Aktivní síťové prvky jsou ty části počítačové sítě, které nějakým způsobem aktivně pracují se signály v síti (zesilují je, modifikují, vyhodnocují atd.). Aktivní síťové prvky jsou zpravidla konkrétní zařízení umístěná v uzlech sítě.
Mezi aktivní síťové prvky se řadí:
⦁ Switch (Přepínač)
⦁ Repeater (Opakovač)
⦁ Hub (Rozbočovač)
⦁ Bridge (Můstek)
⦁ Router (Směrovač)
⦁ Access point (AP), přístupový bod
Aktivní síťové prvky jsou nezbytnou součástí každé počítačové sítě. Řídí tok dat nebo signálu v síti, například jej zesilují, propojují, modifikují, přesměrovávají, a starají se také o bezpečnost. Nejsou tedy jen mechanickou součástí, ale jedná se vlastně o počítače, nebo alespoň o aktivní čipy, na kterých běží nějaký software, který něco řídí. Proto jsou aktivní a proto i výkonnost aktivních prvků záleží nejen na kvalitě a výkonnosti jejich čipů, ale zejména na kvalitě řídícího software.
-
Síťová karta:
Pro připojení k síti musí být každý počítač vybaven síťovou kartou. Síťová karta slouží ke vzájemné komunikaci počítačů v počítačové síti.
Ve stolních počítačích má podobu karty, která se zasune do slotu (PCI, PCI-E) základní desky nebo (což je dnes daleko častější varianta) je na základní desce integrovaná.
Úkolem síťové karty je zajistit přenos dat mezi sběrnicí počítače a počítačovou sítí. Síťový kabel se ke kartě připojuje konektorem, RJ45. Na zadní části karty se obvykle nachází i dvojice LED diod, které informují o stavu síťového adaptéru.
-
HUB, opakovač:
Ethernetový hub, česky rozbočovač, je aktivní prvek počítačové sítě, který umožňuje její větvení a je základem sítí s hvězdicovou topologií. Chová se jako opakovač. To znamená, že veškerá data, která přijdou na jeden z portů (zásuvek), zkopíruje na všechny ostatní porty, bez ohledu na to, kterému portu (počítači a IP adrese) data náleží. To má za následek, že všechny počítače v síti „vidí“ všechna síťová data a u větších sítí to znamená zbytečné přetěžování těch segmentů, kterým data ve skutečnosti nejsou určena. Nástupcem síťových rozbočovačů jsou síťové přepínače (switch), které síťový provoz inteligentně směrují (mají přehled o tom, který počítač je připojený ke kterému portu a data pak odešlou pouze na daný port). Hub pracuje na fyzické vrstvě (1. vrstva) modelu OSI. V současné době se huby již nevyrábějí a nalezneme je jen ve starších rozvodech, kde je postupně nahrazují síťový přepínače, které nabízejí vyšší bezpečnost přenášených dat - u hubů mohl vidět jakýkoliv uživatel sítě veškerou síťovou komunikaci, u přepínačů toto není (tak jednoduše) možné.