HWE_11-20
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
-
Skenery
-
Vstupní zařízení umožňující převedení fyzické 2D nebo 3D předlohy do digitální podoby pro další využití.
-
Skenery používají buď IR záření (neviditelné), obyčejné LED osvětlení, vyjímečně laser
-
Čtečky čárových kódů
-
Dělí se na 1D a 2D podle typu čárového kódu. Využívají paprsku laseru nebo laserové diody. Mohou být ruční (tzv. „pistole“), nebo zabudované (např. v pokladnách).
-
Ruční
-
Tímto skenerem je nutno ručně přejíždět po snímané předloze. Nevýhodou je malá kvalita nasnímaného obrazu způsobená jak nízkým rozlišením snímače, tak nutností přesného ovládání ze strany uživatele. Používá se tam, kde je třeba rychle snímat malé plochy, případně při nemožnosti umístění předlohy do stolního skeneru. Dnes téměř vymizel vzhledem k masivnímu rozšíření stolního typu.
-
Stolní
-
Předloha se pokládá na sklo, pod nímž projíždí motorem ovládané snímací rameno, funguje na principu snímání odrazu. Dnes jsou už velmi levné (od cca 1000 Kč) a proto se staly naprosto běžnou součástí všech domácností. Nevýhodou je zejména možnost snímání jen relativně tenkých předloh. Velkoformátové skenery jsou schopné snímat předlohu po sloupcích.
-
3D Skenery
-
Nová technologie umožňující pomocí laserových paprsků nasnímat i trojrozměrný objekt. Velice nákladná technologie pouze pro profesionální využití. Laserový paprsek je promítán na povrch snímaného tělesa, kde jej snímají kamery. Kamery jsou umístěny ve známé poloze vůči skeneru a lze pomocí trigonometrie vypočítat 3D prostorové (XYZ) souřadnice bodů povrchu. Kamery zaznamenávají průměty laseru na povrch a digitalizují všechny body z laserové čáry.
-
Základní parametry skenerů
-
Barevná hloubka - Udává množství odstínů barev, které je schopen skener nasnímat. Dříve obvyklou barevnou hloubkou je 24 bitů (8 bitů na každý barevný kanál), což znamená možnost záznamu v 16 777 216 odstínů. U současných přístrojů dosahuje barevná hloubka nejčastěji 48 bitů (16 bitů na kanál) (281 474 976 710 655 odstínů).
-
Rozlišení obrazu - Udává se obvykle v DPI (počet tiskových bodů na palec) a znamená jemnost snímacího rastru a potažmo s tím spojenou datovou velikost výsledného obrazu. S větším rozlišením se tato velikost zvyšuje. Dnes používaná rozlišení se pohybují mezi 1 200 a 5 900 DPI.
-
Maximální velikost snímané předlohy - stolní modely bývají standardně formátu A4 nebo A3.
-
Ostatní vstupní zařízení
-
Mikrofon
-
Webkamera
-
15. VÝSTUPNÍ PERIFERNÍ ZAŘÍZENÍ POČÍTAČE
-
Periferie je zařízení, které se připojuje k počítači a rozšiřuje jeho možnosti. Zpravidla slouží ke vstupu/výstupu dat do/z počítače. Zařízení slouží pro předávání dat z počítače k uživateli.
-
Nejrozšířenějšími výstupními periferiemi jsou:
-
Monitory:
-
Rozhraní monitoru: Výstupy určené pro připojení monitoru. Z analogových se používá konektor VGA, mezi digitální řadíme DVI nebo novější HDMI a DisplayPort (DP). Digitální rozhraní nabízejí kvalitnější obraz, vyšší rozlišení (až 4K), současný přenos zvuku (HDMI, DP) a dokonce i ethernetu (HDMI, v závislosti na specifikaci).
-
CRT
-
Dnes už se moc nevyužívá, nejdeme je zřídka.
-
Výhody:
-
Vysoký kontrast
-
Malá doba odezvy
-
Barevnost
-
Spolehlivost a dlouhá životnost
-
Dobré pozorovací úhly
-
-