HWE_11-20
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
a spolu s fóliovým stíněním chrání vnitřní vodič před cizími elektromagnetickými poli.
-
5. Vnější plášť – který slouží jako ochrana vodiče většinou proti mechanickému poškození a bývá vyroben z PVC, teflonu nebo PE.
-
Mezi výhody koaxiálních kabelů patří jednoduchá instalace, vysoká EMS a mohou být využity také k přenosu hlasu a videa. Hlavní nevýhoda, možná také příčina toho, proč se přestaly používat a byly nahrazeny kroucenou dvojlinkou, byla malá mechanická odolnost hlavně při ohybu kabelu.
-
Kroucená dvojlinka:
Označovaná též jako twisted pair - TP. Je odvozena od telefonního kabelu a dnes je nejrozšířenějším vodičem v sítích LAN. Přenášený el. signál je náchylný na rušení. Ochrana spočívá v kroucení. V praxi se
používá kabel kategorie 5. Má čtyři páry vodičů a dovoluje přenosovou rychlost
100 Mbps. Kroucená dvojlinka je mechanicky odolnější než koaxiální kabel.
Záleží na barevnosti kabelů: modrobílá, žlutobílá, zelenobílá a hnědobílá dvojice kabelů. Používá se pro hvězdicové topologie.
Kroucená dvojlinka je vlastně svazek vodičů (zpravidla osmi), které jsou vždy spleteny v páru. Odtud také pochází název tohoto kabelu – anglicky twisted pair. Tomuto vedení se říká symetrické, protože oba vodiče jsou v rovnocenné pozici a signál přenášení po vedení je dán rozdílem potenciálů obou vodičů. Důvod, proč jsou tyto vodiče zkrouceny v párech, je ve zlepšení elektrických vlastností kabelu – minimalizují se tzv. přeslechy mezi jednotlivými páry a snižuje se vliv vodičů na okolí a z okolí.
Kroucená dvojlinka se dělí do tzv. kategorií:
1. Kategorie 1 – není určena k datovým přenosům, používá se hlavně k telefonním rozvodům ať už analogovým, tak i ISDN apod. Přenosové rychlosti jsou do 1 Mb/s.
2. Kategorie 2 – je již určena pro přenos dat s maximální šířkou pásma 1,5 MHz. Používá se pro digitální přenos zvuku a přenosové rychlosti jsou kolem 4 Mb/s.
3. Kategorie 3 – asi nejpoužívanější rozvody určené pro přenos dat a hlasu s šířkou pásma 16 MHz a přenosovou rychlostí do 10 Mb/s.
4. Kategorie 4 – určena pro přenos dat v síti Token ring, má šířku pásma 20 MHz
a přenosovou rychlost do 16 Mb/s.
5. Kategorie 5 – tato kategorie pracuje se šířkou pásma 100 MHz a je určena pro rozvody počítačových sítí s rychlostí do 100 Mb/s nebo 1 Gb/s při využití všech 8 vláken.
6. Kategorie 5E – nahrazuje předchozí kategorii, pracuje taktéž s šířkou pásma 100MHz, ale jsou na ni kladeny přísnější parametry s cílem využití v 1Gb/s sítích.
7. Kategorie 6 – tato kategorie pracuje s šířkou pásma 250 MHz a využívá se pro ultrarychlé páteřní rozvody v lokálních sítích. V dnešní době je to nejpoužívanější rozvod v nových budovách.
8. Kategorie 6E – pracuje se s šířkou pásma 500 MHz a využívá se pro superrychlé rozvody s rychlostí do 10 Gb/s