Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sítě

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (120 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Správce sítě: stará se o propojení počítačů, instaluje programy na server, uděluje práva uživatelům a přístupové hesla, stará se o funkčnost sít, stará se o antivirovou ochranu (popřípadě léčbu virů), stará se o ochranu proti vnějšímu napadení sítě (tzv. hackerum), uděluje práva k externím zařízením, které může client využívat,

Klient: po připojení může využívat možností sítě (podle práv, které mu dal správce sítě)

Peer-to-peer: rovnocenné uzly, mohou využívat i poskytovat služby

(př. síť menší velikosti, uživatelé mohou používat přístup na disk ostatních uživatelů, pokud mají právo se na tento disk podívat, lze to jen u zapnutých počítačů – využití u malých firem , které nechtějí investovat do serveru a chtějí mít přístup k datum svých kolegů)

topologie

sběrnice (bus)

tuto topologii používá Ethernet realizovaný koaxiálním kabelem. Existují dvě specifikace, 10Base-2 a 10Base-5, rozdíl je dán typem použitého kabelu a jeho délkou. Protože jde o přežitek nehodný dnešní doby, spokojíme se s konstatováním, že tato topologie má několik nevýhod (např. obtížnou identifikaci příčin závad, topologickou omezenost počtu uzlů i vzdáleností mezi nimi, striktní sdílení pásma bez možnosti významněji ovlivnit tuto vlastnost použitím aktivních prvků atd.) a jedinou výhodu, kterou je cena řešení.

kruh (ring)

tato topologie je založena na tom, že vysílací část jednoho uzlu je zapojena do přijímací části uzlu následujícího; typickými technologiemi používajícími topologii kruhu jsou Token Ring a FDDI. Jak Token Ring tak FDDI používají kruh logicky, ale fyzicky je topologie tvořena hvězdou s centrálním prvkem.

hvězda (star)

tato topologie představuje současný trend vytváření počítačových sítí. Spoje od koncových přípojných uzlů jsou vedeny do centrálního uzlu, kde je prvek realizující propojení koncových uzlů. Podíváme-li se na topologii obecně, vidíme, že struktura je vhodná nejen pro sítě (Ethernet, Token Ring, FDDI, ATM), ale i pro telefonní ústředny; prvek spojující uzly je pak v místě s označením Star (viz. obr.).

V případě počítačových sítí bývá centrální prvek označen jako aktivní prvek; paradoxem je, že aktivní prvek pro Token Ring může být pasivní :-).

Dále můžeme sítě dělit podle rychlosti

Klasické- např. Ethernet, Token Ring, ARCNet

Vysokorychlostní – rychlosti nad 100Mb/s- ATM, FDDI, Fast Ethernet, 100VG – AnyLAN aj.

Typy protokolů

Aby však bylo možné provozovat VDS zcela neomezeně, bylo nutné vyvinout určité standardy na výrobu síťových prostředků. Nejdříve se prosazovaly tzv. proprietární řešení – každý výrobce vyráběl komunikační zařízení pro své výrobky a tudíž nebylo možno sestavit komunikační síť z výrobků od více výrobců. Proto musely být vytvořeny standardy.

Témata, do kterých materiál patří