Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sítě

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (120 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ukázalo, že nejvýhodnější bude rozčlenit technologii sítí do několika hierarchických vrstev. Každá vrstva bude provádět své operace a bude je předávat vrstvě vyšší. Ovšem jenom výsledky své práce. Rutinními postupy nebude vyšší vrstva již zatěžována. Tyto vrstvy budou mít mezi sebou komunikační a konverzační procesy, které nudou pevně dané ve formě tzv. Protokolů. Dílčí implementace a zpracování bude ponecháno na každém výrobci. Bylo navrženo sedm výše uvedených vrstev. Ovšem jak to už bývá, bylo mnoho případů, kdy těchto sedm vrstev bylo zbytečných a proto vznikla i mnohá dílčí řešení.

Základní pojmy:

  • Vrstva:

Síťový mechanizmus je založený na tzv. vrstevním zpracování. Chce-li určitý program poslat nějaká data na vzdálený počítač, projdou data několika vrstvami zpracování. Je to jako s klasickou poštou. Chci-li napsat příteli pohled, nejdříve ho napíšu a uvedu na něj adresu. Poté se pohled "předá nižší vrstvě zpracování". V poštovní budově se pohledy dávají do velkých krabic, na kterých je uvedeno jméno města, kam se odvezou. Pak se jde zase o další úroveň níž - Krabice se dávají do vagónů vlaků s různými směry. Na druhém konci se jde naopak po vrstvách nahoru - krabice se vyloží z vagónů, pohledy z krabic a příjemce dostane pohled. Sítě tedy pracují na podobném principu. Nejvyšší úrovní se říká aplikační vrstva a následujícím vrstvám transportní a síťová.

  • Protokol:

Jeden z nejdůležitějších pojmů. Protokol je množina pravidel, která ustanovuje např. jak má počítač reagovat na určitá příchozí data, jaká data má v jakou dobu vysílat, co má očekávat, nebo jaký formát budou přenášená data mít aj. Protokoly používáme pro každou z vrstev, takže jich používáme několik nad sebou.

  • Síťová adresa:

Určitý sled znaků, který by měl být v jedné síti pro každý počítač jedinečný. Používá se jako jednoznačný identifikátor každého počítače v síti. Je více druhů adres, které se používají v závislosti na použitém protokolu a diskutované vrstvě.

Základní dva protokoly, které stoji za zmínku

OSI – architektura pro komunikace tzv. otevřených systémů

TCP/IP- architektura pro heterogenní počítačové sítě

OSI - RM(Open Systém Interconnection – Reference Model)

Tento systém byl navržen jako sedmi-úrovňový:

Aplikační vrstva – Nejvyšší vrstva – Poskytuje koncovému terminálu aplikační služby.

Prezentační – upravuje a určuje tvar dat pro koncové uživatele i pro přenos po síti. Patří se např. i kódování dat a komprimace dat apod.

Relační vrstva – řídí synchronizaci přenosu.

Transportní vrstva – rozkládá data z relační vrstvy a děli je na pakety.

Síťová vrstva - zabezpečuje směrování a adresování paketů od zdroje k cíli.

Linková vrstva - formuje data do datových rámců, které jsou potřebné pro zajištění přenosu proti chybám atd.

Témata, do kterých materiál patří