Sítě
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Sítě
síť (network)
S rozvojem počítačů nastala nutnost komunikace mezi nimi. Období, kdy byly počítače izolovanými jednotkami bylo velmi krátké a rychle se přišlo na to, že je třeba komunikace mezi počítači. Dokud neexistovaly sítě, probíhala komunikace přenosnými médii (diskety atd.). S příchodem rychlejší portů se komunikace začala uskutečňovat propojením dvou počítačů pomocí paralelních a sériových portů. Zde nelze mluvit o sítí jako takových, protože málokdy se k tomu spojení používaly více než dva počítače.
O něco později se začíná rozvíjet systém terminálových sítí s jedním centrálním terminálem. (tzv.mainframe). Tyto sítě měly typicky hvězdicovou topologii. Ovšem díky objemu přenosu dat bylo nutné vyvinout decentralizované sítě, které nejsou zcela závislé na jednom centrálním terminálu. K tomu dopomohl do značné míry příchod počítačů řady PC a rozvoj lokáních sítí LAN (Local Area Network).
Jak vývoj postupoval vznikla nová koncepce počítačových sítí a to tzv. Polygonální koncepce:
Ta se ovšem ukázala jako příliš náročná na potřeby propojovaných počítačů. Opakem polygonální sítě je síť stuhová:
Ta se zase ukázala, díky nemožnosti současné komunikace počítačů, opět nevyhovující. A tak se prosadila staré hvězdicové schéma, často kombinované se stuhovým modele. Tyto sítě již byly velmi blízko dnešním modelům Dnešní modely akorát používají navíc možnost oddělení přenosové části od koncového zařízení. Toto prostředí se nazývá VDS – veřejná datová síť.
Ve VDS se uplatňují tři způsoby komunikace: přepojování fyzických okruhů, přepojování zpráv a přepojování paketů. Přepojování fyzických okruhů je nejméně efektivní.Zde musí být spojovací kanál propůjčen přenášejícímu médiu od okamžiku vytvoření, pře přenos až po ukončení přenosu. Druhý způsob je o něco efektivnější. Zde se přenáší vždy jedna ucelená zpráva z přenášeného obsahu. Nejlepší je přepojování paketů. Zde je vysílá vždy paket, který přesně stanovenou velikost a délku. Tak se významně urychlí odezva po odeslání i ve složitějších sítích.
Význam sítí
přenos dat a přístup k nim
komunikace mezi uživateli
sdílení programů a dat
sdílení technických prostředků (tiskárny, disky, modemy, vzdálené počítače,...)
Typy sítí
Podle rozsáhlosti
LAN (Local Area Network) - omezená oblast (budova, podnik)
WAN (Wide Area Network) - Internet, …
MAN (Metropolitan Area Network) – městská datová síť, spojení několika LANů ve městě (hlavně města v USA)
hierarchie (vztah mezi počítači)
Klient-server: server - výkonný řídící počítač; klient - stanice (využívá služby serveru)
Server: výkonný počítač, který může mít více disku a poskytovat tak prostor ostatním uživatelům, uživatele můžou tento prostor sdílet, můžou zde být umístěné programy pro ostatní uživatelé (musí to být síťové verze programu, aby ji mohlo používat i více než 1 uživatel)