Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kerouac Na ceste

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (35.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Jack Kerouac – Na cestě

Jack Kerouac (1922-1969 – dožil sa 47 rokov)

-pocházel z přistěhovalecké katolické rodiny francouzko - kanadského původu. Jeho otec byl tiskařem. Dětství prožil celkem šťastné, rodinná soudružnost a sportovní kamarádství ho uspokojovaly. Bylo tomu až do doby, kdy otec zemřel, rodina zchudla a rozptýlila se. Po nedokončeném studiu na Columbijské univerzitě, kde se více věnoval kopané než učení, sloužil za války u námořnictva, poté pracoval na železnici. Řadu let žil Jack Kerouac jako tulák ve společnosti mladých bohémů, revoltujících nejrůznějšími způsoby proti přičinlivému, zištnému a šosáckému způsobu života svých rodičů. Pro hnutí se ujal termín beat generation tj. zbitá generace, ale také odvozovaný z latinského beatus - blažený. K dosažení blaženosti měla pomoci i asijská mystická učení -zenový buddhismus. Postavení Kerouace v beat generation bylo specifické, více než aktérem byl pozorovatelem. Od dětství chtěl být spisovatelem a také se spisovatelské práci věnoval. Po lidské i umělecké krizi kolem roku 1960 opouští Jack Kerouac podobu beatnika a uchyluje se do ústraní v Lowelu, vrací se ke katolicismu. Umírá předčasně na následky fyzické a psychické vyčerpanosti.

Další dílo Jacka Kerouace:

Jack Kerouace se stal nejvýznamnějším představitelem beatnické prózy. Napsal patnáct románových próz, řadu povídek, básně i filmové scénáře.Próza:Maloměsto a velkoměsto - 1950, román, v němž autor konfrontuje dva světy, harmonické maloměsto a odlidštěné velkoměstoNa cestě - 1957, román, který je považován za bibli beatnické generace. Je hektickým reportážním záznamem dojmů, názorů a zážitků, jak je zaznamenali během čtyř cest stopem, autem či autobusem na cestě z New Yorku do Kalifornie vypravěč, smutný Sal Paradise a energický Moriarty.Podzemníci - 1958, milostná epizoda téhož (stále přejmenovávaného) vypravěče se sympatickou mladou černoškou v San Francisku, marný pokus aspoň o chvíli stálosti v lidských vztazích.Dharmovi vandráci - 1958, beatnici se seznamují s asijskou mystikou a debatují o níTristessa - 1960, o narkomanově vášni k mexické prostitutceVidění Codyho - 1960,text se skládá z výňatků magnetofonových pásků, na nichž autor zachytil proslovy a dialogy nejobdivovanějšího přítele, superbeatnika, který se v předchozích dílech jmenoval Moriarty i jinak, ale zde se jmenuje Cody.Big Sur - 1962, název podle horské pastviny v Kalifornii. O novém setkání autora s Codym na chatě a o velkých mejdanech ve společnosti sanfrancišských beatniků. Zde dostane vypravěč jméno Duluoz a s ním vkročí i do následujícího románu.Duluozovy marnosti - 1967, román, který má poměrně značnou působivost. Např. Duluoz si jako námořník při akci uvědomí, že nejen přisluhuje k zneškodnění nepřátel, ale i k zabíjení lidí. Stává se pacifistou a odvrhuje nacionalismus.

Témata, do kterých materiál patří